Śmierć to niezwykle nieprzyjemne przeżycie dla każdej osoby, która musiała pożegnać bliską osobę. Niestety w przypadku wystąpienia tak tragicznego zdarzenia zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i zdecydować się na wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem oraz dezynfekcją pomieszczeń po zmarłych.

Sprzątanie po zgonie – w jakich przypadkach się wykonuje?

Niezależnie od przyczyny śmierci profesjonalne firmy podejmują się sprzątanie po zgonie w każdym przypadku. Istotny jest jednak fakt, że dla każdego rodzaju zdarzenia związanego ze śmiercią stosuje się inne procedury bezpieczeństwa oraz dezynfekcji podczas czyszczenia np. pomieszczeń. To jak firma działa podczas sprzątania zależy od charakteru śmierci. Do podstawowych rodzajów zalicza się przede wszystkim zgon naturalny, zabójstwo, samobójstwo, zdarzenia losowe oraz ewentualne wypadku przy pracy lub komunikacyjne. Ważne jest aby zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz zdobyć informację o ewentualnych chorobach jakie mogła przenosić zmarła osoba.

Ceny usługi sprzątania po zgonach.

Odnosząc się do kwot jakie trzeba przeznaczyć na sprzątanie po zmarłych trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim okoliczności oraz miejsce zgonu. W przypadku śmierci naturalnych sprawa wydaje się najłatwiejsza, ponieważ firma dokonuje sprzątania tylko i wyłącznie miejsca i mebli, których używał zmarły oraz dokonuje się kompleksowej dezynfekcji pomieszczeń i wszystkich mebli oraz urządzeń.
W przypadku zdarzeń losowych, zabójstw bądź wypadków komunikacyjnych koszty związane ze sprzątaniem mogą być znacznie wyższe, ponieważ należy wyczyścić dodatkowo poszczególne elementy ze śladów np. krwi bądź resztek ciała. Oznacza to więc, że nie ma z góry określonego cennika za tego typu usługi, ponieważ każdy przypadek jest inny i musi być wyceniany indywidualnie.

Dlaczego nie powinno się podejmować sprzątania po zmarłym na własną rękę?

Profesjonalne firmy zajmujące się dezynfekcją po zgonie dbają przede wszystkim o zdrowie własne oraz innych. Podczas wykonywania prac stosowane są maseczki oraz kombinezony ochronne, dzięki którym pracownicy są bezpieczni i mogą bez obaw wykonywać swoją pracę. Warto wiedzieć, że w miejscach, w których doszło do zgonu mogą rozprzestrzeniać się niebezpieczne bakterie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia człowieka. W zależności od czasu w jakim ciało pozostawało w danym miejscu określa się poziom niebezpieczeństwa. Zdecydowanie nie powinno się podejmować sprzątania po zgonach na własną rękę choćby ze względu na bezpieczeństwo osób żywych i zdrowych.

W przypadku niezachowania odpowiednich środków ostrożności może dojść do sytuacji, w której groźne bakterie spowodują zatrucie bądź śmierć kolejnej osoby. Podczas wykonywania dezynfekcji po nieboszczyku pojawia się bardzo duże niebezpieczeństwo kontaktu z groźnymi bakteriami, grzybami oraz wirusami typu HIV bądź żółtaczki typu A i B.

Jak przebiega proces sprzątania po śmierci?

Sprzątając po śmierci warto rozpocząć proces od całkowitej dezynfekcji mieszkania. Kolejno powinno przystąpić się do opróżnienia mieszkania ze wszystkich mebli oraz śmieci. Następnie w zależności od rozprzestrzeniania się płynów oraz fetoru po zmarłym może dojść do sytuacji, w której trzeba będzie zdemontować także parkiety i podłogi. Końcowo należy przystąpić do dezynsekcji lokalu, w którym zmarły został odnaleziony. Ostatecznym procesem jest usunięcie tkanek, fekaliów oraz wszelkich śladów po nieboszczyku specjalistycznymi maszynami, które neutralizują wszelkie płyny i bakterie.

Czy warto decydować się na usługi firm sprzątających po zgonach?

Zdecydowanie warto brać pod uwagę wykorzystanie profesjonalnych firm sprzątających po zgonach, ponieważ w każdym przypadku odnalezienia zmarłego mogą występować niebezpieczne substancje bądź wirusy, które są zagrożeniem dla osób żywych przebywających w pobliżu takowego pomieszczenia. Ważne jest jednak aby decydować się na usługi tylko i wyłącznie renomowanych firm, które stosują wszelkie środki ostrożności oraz posiadają certyfikowane maszyny oraz substancje neutralizujące niebezpieczne płyny ustrojowe, krew oraz bakterie. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo bardzo dobrym i dojrzałym posunięciem będzie dezynfekcja całego lokalu, w którym został znaleziony zmarły oraz kompleksowe oczyszczanie ze wszystkich pozostałości po zgonie. Pomimo kosztów związanych ze sprzątaniem jest to usługa, która zapewnia otoczeniu przede wszystkim bezpieczeństwo i eliminację niebezpiecznych chorób, które mógł przenosić zmarły.