Chyba nikt nie przepada za przeprowadzaniem remontu w domu – zwłaszcza jeśli mieszkanie jest małe, a jest w nim wiele do zrobienia. Kurz, pył oraz walające się materiały budowlane, skutecznie zniechęcają do podjęcia się małych bądź większych przeróbek we własnych czterech kątach. Zwłaszcza, jeśli mamy świadomość, że nasz fachowiec będzie przeciągał robotę w nieskończoność.

Wbrew pozorom remont mieszkania można zaplanować i podzielić go na kilka segmentów, tak, aby wszystkie etapy pracy przebiegły sprawnie. Chaos, który wynika z braku posiadania planu remontu, zniechęca do jego rozpoczęcia. Może też sprawić, że wiele pomieszczeń będzie niewykończonych mimo tego, że fachowcy już jakiś czas temu zakończyli wszystkie prace. Dlatego warto stworzyć harmonogram prac wykończeniowych i wraz z ekipą remontową ustalić ich organizację pracy, oraz już na samym początku zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiałów budowlanych.

Czym jest harmonogram prac wykończeniowych?

Sprawna realizacja remontu to nie tylko zaoszczędzony czas i pieniądze, ale przede wszystkim nerwy. Chaos, który pojawia się podczas prac remontowych, zwłaszcza takich, gdzie nic nie jest do końca zrobione, powoduje napięcia i kłótnie pomiędzy członkami rodziny. Aby tego wszystkiego uniknąć, dobrym pomysłem jest stworzenie harmonogramu prac wykończeniowych.

W harmonogramie remontu uwzględnia się nie tylko poszczególne etapy prac, które powinny zostać zrealizowane w określonym czasie. To również miejsce, gdzie wymienia się wszystkie elementy wymagające remontu, tak, aby fachowcy, który lada moment wejdą do mieszkania, wiedzieli, co jest priorytetem i musi zostać wykonane. Harmonogram prac uwzględnia także wysokość budżetu, którym dysponujemy, dlatego dokładne opisanie poszczególnych czynności pozwoli zapanować nad nadprogramowymi wydatkami.

Harmonogram prac wykończeniowych powinien zawierać dokładne instrukcje, wypisane punkt po punkcie. Planując na przykład remont łazienki nie można napisać tylko „wymiana płytek na podłodze”. Prace będą dotyczyły także skucia starych kafelek, ich wywóz oraz przygotowanie podłożona pod nowe.

Organizacja pracy ekipy wykończeniowej a harmonogram prac

Ogromną zaleta przemawiającą za ułożeniem szczegółowego harmonogramu prac wykończeniowych jest fakt, że w taki sposób można nie tylko wyliczyć potencjalne koszty remontu, ale także szybciej skończyć remont. W harmonogramie uwzględnia się również poszczególne zadania fachowców, oznaczane terminem oddania konkretnych prac. W taki sposób każdy specjalista wie za jaką część jest odpowiedzialny i będzie dążył do tego, aby oddać swoje pomieszczenie w wyznaczonym przez nas czasie, bez dodatkowych opóźnień. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie spędzać czasu na placu remontowanym, aby osobiście dopilnować firmy wykończeniowej.

 Remont i materiały budowlane – gospodarowanie pieniędzmi

Powszechnie uważa się, że prace wykończeniowe są najdroższą częścią budowy bądź generalnego remontu. Wszystkie elementy wykończeniowe, jak listwy przypodłogowe, przełączniki światła, kontakty czy farby do ścian to niezwykle kosztowne materiały, których w większości albo nie zużyjemy do końca, albo w ogóle się nie przydadzą.

firma wykończeniowa

Harmonogram prac wykończeniowych, który uwzględnia konkretne etapy prac krok po kroku ze szczegółowym opisem działań, a także obliczeniami fachowców, pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na materiałach budowlanych. Dzięki temu dobrze wiemy w jakich ilościach kupić wszystkie niezbędne rzeczy i czy konieczne będzie dokonywanie zwrotu. Zaplanowany budżet pozwoli także na przygotowanie zapasu gotówki, która z pewnością w którymś momencie remontu będzie potrzebna.

Dlaczego warto sporządzić harmonogram prac wykończeniowych?

Remont to nie tak prosta sprawa, jak większości osób może się wydawać. To przede wszystkim kosztowna inwestycja oraz mnóstwo nerwów oraz stresu związanego z zakończeniem poszczególnych prac. Dlatego tak istotne jest przed rozpoczęciem remontu sporządzenie harmonogramu prac, w którym opisane zostaną dokładne działania, wymagające natychmiastowego zakończenia. W takim planie można również uwzględnić czas pracy naszych fachowców, dzięki czemu poszczególne etapy remontu będą wykonywane w określonym wcześniej terminie, bez zbędnych opóźnień i wymówek.

Harmonogram prac wykończeniowych pozwoli także na wykonanie wszystkich czynności w odpowiedniej kolejności, przez co nie będzie konieczne zrywanie na nowo podłóg czy kucie ścian, generując przy tym dodatkowe koszty. Wykonując harmonogram, warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą w jego opracowaniu.