Mazury są pięknym i jednocześnie trudnym terenem do zagospodarowania, z racji licznie występujących jezior. Jeśli posiada się działkę, nieruchomość, położoną na wymagającym obszarze, gdzie istnieje potrzeba jej dokładnego określenia, wydzielenia granic, należy wówczas skorzystać z pomocy geodety. W Ełku, największym mieście położonym w województwie warmińsko-mazurskim, znajduje się przynajmniej kilkanaście konkurencyjnych firm, wyświadczających usługi geodezyjne. W jaki sposób można znaleźć dobrego geodetę?

Jak znaleźć geodetę w Ełku

Najprostszą i najszybszą metodą jest skorzystanie z internetowych wyszukiwarek. Dla zagranicznych oraz spoza województwa potencjalnych inwestorów, którzy nie znają dobrze rejonu, będzie to najłatwiejsza opcja znalezienia wykwalifikowanego geodety. Istnieje kilka portali, skupiających wszelkiego rodzaju informacje o działających firmach geodezyjnych w Ełku. Ponieważ miasto znajduje się w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prowadzenie działalności gospodarczej w tym rejonie na preferencyjnych warunkach jest nadzwyczaj atrakcyjne. Wyszukując odpowiedniego geodety w Ełku, poprzez witrynę panoramafirm.pl, można odnaleźć ponad trzydzieści firm, parających się obsługą geodezyjną inwestycji. Znakomita większość z nich działa od lat dziewięćdziesiątych, dlatego warto doprecyzować jakiego rodzaju usługi są pożądane i szukać specjalistów na podstawie konkretnie wymaganej usługi.

Korzystając z witryny e-geodeta.com, można odnaleźć wszystkie ogłoszenia poświęcone tylko usługom geodezyjnym w całej Polsce. Kolejny portal oferteo.pl, pozwala zapoznać się z bieżącymi ofertami od najlepszych geodetów, pracujących w Ełku. Jest to ciekawa platforma, poprzez którą można wysłać bezpośrednie zapytanie do konkretnie reklamującego się geodety. Umożliwia również określenie bardzo konkretnych parametrów wyszukiwania danej usługi, w zależności czy potrzebny jest podział działki, wytyczenie ogrodzenia, budowa domu czy zaistniały spór o granice terenu. Na podstawie wybranej opcji można poprosić daną firmę o wycenę pożądanej usługi. Najprostszą i całkowicie bezpłatną metodą wyszukiwania jest skorzystanie z jednej z globalnych wyszukiwarek internetowych google.com. Poszukując geodety w Ełku, otrzymuje się konkretne lokalizacje firm geodezyjnych, zaznaczone na mapie, wraz ze wszystkimi szczegółowymi danymi kontaktowymi, a nawet opiniami innych klientów.

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu geodety?

Zawód geodety jest ściśle normowany przez państwowe prawo. Można uznać, że osoba świadcząca usługi geodezyjne, podobnie jak tłumacz przysięgły, posiada status osoby zaufania publicznego. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi czy spełnia wymagane kwalifikacje. Dane osobowe geodety są wpisane do państwowego rejestru, który jest również dostępny online. W ten sposób można samodzielnie zweryfikować zakres posiadanych uprawnień, nadawanych po zdaniu egzaminu przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Jest to druga metoda na znalezienie sprawdzonego i wykwalifikowanego geodety.

Przy prowadzonych poszukiwaniach warto zwrócić uwagę, aby świadczone przez niego usługi były jak najbardziej kompleksowe. Istotną kwestią, poza fizycznym wytyczaniem granic i pomiarów w terenie, jest posiadanie uprawnienia do sporządzania dokumentacji w celach administracyjno-prawnych (m.in. numer 912). Dzięki temu ma się gwarancję, że poza wykonaniem dokumentacji pomiarowej wybrana firma dokona stosownych wpisów albo modyfikacji w księdze wieczystej oraz w prowadzonej ewidencji gruntów. Najszybszy i najpewniejszy proces przeprowadzą geodeci ściśle współpracujący z właściwym oddziałem urzędu gminy lub miasta, zajmujący się procedurami geodezyjnym i kartograficznym.