Śmierć to zawsze smutne i trudne zdarzenie, jednak warto pamiętać, że wiąże się z nim również spore ryzyko, którego przyczyną może być skażenie, jakie generują zwłoki. Takie niebezpieczeństwo jest spowodowane tym, że ciało po zgonie ulega rozkładowi, który z czasem postępuje, generując coraz większe skażenie najbliższego otoczenia. Z tego względu, gdy dojdzie do zgonu, warto działać jak najszybciej i wiedzieć, jak przebiega rozkład zwłok, jak wpływa on na poziom skażenia wnętrza, co należy robić w takiej sytuacji, z jakich metod dezynfekcji skorzystać i gdzie szukać pomocy?

Rozkład zwłok po zgonie

Po śmierci wszelkie procesy zachodzące w ciele, których celem było utrzymanie organizmu przy życiu, całkowicie się zatrzymują i rozpoczyna się rozkład zwłok, który składa się z kilku etapów. Kilka minut po zgonie ciało staje się całkowicie blade, co wynika z ustania pracy serca i zatrzymania dopływu krwi do naczyń krwionośnych. Następuje wychłodzenie ciała, którego tempo zależy w dużym stopniu od temperatury otoczenia, im jest ona niższa, tym szybciej ciało będzie się wychładzać. Kolejny etap to tak zwane stężenie pośmiertne, czyli skurcz mięśni, który rozpoczyna się najpóźniej pięć godzin po śmierci i utrzymuje się przez około dobę. Ciało na tym etapie jest całkowicie sztywne, a zginanie kończyn w stawach jest bardzo utrudniony. Kilka godzin po śmierci na ciele zaczynają pojawiać się plamy opadowe, które są skutkiem ustania krążenia krwi w organizmie. Krew pod wpływem grawitacji spływa do niżej położonych części ciała, przez to zmieniają one swoją barwę na ciemnoczerwony lub siny kolor.

Po około jednej dobie może rozpocząć się faza gnilna, która będzie objawiała się nieprzyjemnym zapachem. Ciało na tym etapie rozkłada się na skutek działania płynów ustrojowych o kwaśnym odczynie. W bardzo szybkim tempie namnażają się bakterie beztlenowe, które przyspieszają rozkład, a oprócz tego wydzielane są takie związki chemiczne jak metan, amoniak, kwas propionowy czy mlekowy. Ciało wskutek gromadzenia się w nim gazów zaczyna puchnąć, a na ciele zaczynają gromadzić się również larwy owadów. Ostatni etap to szkielet, który pozbawiony jest całkowicie tkanek miękkich. Same kości również mogą ulec rozkładowi, jednak jest to znacznie dłuższy proces.

Jak rozkład zwłok wpływa na poziom skażenia wnętrza?

Rozkład zwłok to proces, który w bardzo dużym stopniu wpływa na skażenie wnętrza, w którym znajduje się ciało. Szczególnie faza gnilna jest tutaj bardzo niebezpieczna, ponieważ podczas jej trwania w organizmie namnaża się bardzo wiele bakterii beztlenowych, oprócz tego ciało zaczyna wydzielać różnego rodzaju związki chemiczne. To wszystko sprawia, że całe pomieszczenie lub nawet cały lokal może zostać bardzo poważnie skażony, jeśli ciało nie zostanie odpowiednio szybko zlokalizowane i przekazane zakładowi pogrzebowemu, który je zabezpieczy.

Co należy zrobić gdy dojdzie do rozkładu zwłok w pomieszczeniu?

W sytuacji, gdy dojdzie do rozkładu zwłok w pomieszczeniu, najważniejsze jest to, aby nie przebywać w jego wnętrzu i jak najszybciej zgłosić to zdarzenie odpowiednim służbom. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj zakłady pogrzebowe i różnego rodzaju firmy, które zajmują się oczyszczaniem i dezynfekcją miejsc zgonu. Zakład pogrzebowy odpowiedzialny za zabezpieczenie ciała i usunięcie go z mieszkania. Z kolei firmy sprzątające zadbają o to, aby całe skażenie oraz wszelkie pozostałości po zwłokach zostały w pełni usunięte, tym samym przywracając lokal do pełnej czystości i gwarantując bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jakie metody są najskuteczniejsze w celu przywrócenia danego pomieszczenia do stanu używalności?

Czyszczenie po zmarłych to usługa, która wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu. Z tego względu tylko profesjonalne firmy są w stanie skutecznie oczyścić całe wnętrze, w którym doszło do zgonu. W tym celu wykorzystuje się wiele różnych metod takich jak oczyszczanie i dezynfekcja powierzchni przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych, które neutralizują wszelkie skażenie i pozostałości organiczne po zwłokach, zamgławianie, mikrodyfuzja dyfuzorem, ozonowanie, dezynfekcja aktywną suchą mgłą i wiele więcej. To jakie metody będą wykorzystane, zależy głównie od danego przypadku i stopnia zaawansowania skażenia oraz rozkładu zwłok.