Esperal to popularny lek stosowany w celu osiągnięcia lepszych efektów leczenia w ramach terapii alkoholowej. Metoda ta ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czym jednak jest esperal i na jakiej zasadzie działa? Dlaczego stosowanie esperalu potrafi przynieść szybkie efekty?

Czym jest esperal?

Głównym zadaniem esperalu jest zablokowanie wydzielania dehydrogenazy aldehydowej – jest to enzym biorący udział w procesie rozkładu alkoholu do nieszkodliwego kwasu octowego. Na skutek tej blokady, w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, będący skutkiem ubocznym procesu rozkładu alkoholu w organizmie. Na skutek zatrucia aldehydem pojawiają się dolegliwości typowe dla kaca. Zastosowanie esperalu przyspiesza wystąpienia tych objawów – pojawiają się one już w ciągu kilku minut od połączenia środka z alkoholem i mogą utrzymywać się nawet do 10 godzin. 

Jak działa esperal?

Lek ten silnie wpływa na organizm, jeśli się go połączy z alkoholem, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Wśród objawów fizycznych można wyróżnić m.in.:

  • skoki ciśnienia
  • tachykardię
  • wymioty
  • nudności
  • przyspieszony oddech
  • pocenie się
  • duszności
  • pokrzywkę
  • odnotowywano również przypadki zawałów serca.

Popularne jest przekonanie, że połączenie esperalu z alkoholem może spowodować śmierć. I jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, zwłaszcza jeśli organizm jest już mocno zniszczony spożywaniem alkoholu, a jego wypita ilość, połączona z esperalem, jest wyjątkowo duża. Ponadto lek ma wpływ na psychikę, wywołując podwyższony lęk przed śmiercią.

alkohol

Na jakiej zasadzie działa esperal?

Głównym założeniem wszycia esperalu jest odstraszenie alkoholika od picia. Na ogół stan upojenia alkoholowego, szczególnie w początkowym stadium, uzależnieni kojarzą z przyjemnością, zaś zastosowanie esperalu ma wywołać poczucie awersji. Chory po połączeniu alkoholu z esperalem ma się poczuć tak źle, by nie chciał więcej sięgnąć po używkę. 

Dlaczego esperal jest szybką metodą walki z alkoholizmem?

Jak już wspomnieliśmy, przykre konsekwencje połączenia esperalu z alkoholem są odczuwane już po kilku minutach, nie tak jak w przypadku klasycznego nadużycia alkoholu, dopiero po kilku godzinach lub następnego dnia. W dodatku nasilenie przykrych dolegliwości, w połączeniu ze strachem przed śmiercią, ma wzmocnić działanie esperalu. Działanie odstraszające może być zatem dobrym pomysłem na wsparcie klasycznej terapii alkoholowej.

Na co warto uważać, sięgając po esperal?

Nie będzie tutaj mowa o przeciwwskazaniach. Esperal ma szansę być pomocnym środkiem w walce z nałogiem, pod warunkiem jednak, że nie jest jedyną formą terapii alkoholowej. Dlaczego?

  • Stosowanie esperalu w wielu przypadkach jest na chorych wymuszone – przez rodzinę, pracodawcę lub nawet przez sąd. W takim przypadku trudno mówić o wewnętrznej motywacji do walki z piciem.
  • W przypadku braku dodatkowych form wsparcia i wewnętrznej motywacji głód alkoholowy może się okazać silniejszy od strachu i uzależniony będzie mimo wszystko skłonny sięgnąć po używkę.
  • Esperal działa jedynie przez kilka miesięcy. Na ogół mówi się o 8-10 miesiącach, jednak jest to kwestia indywidualna i lek może działać w niektórych przypadkach krócej lub dłużej. Jeśli leczenie ma charakter przede wszystkim awersyjny, konieczne będą kolejne zaszycia.
  • Gdy lek przestanie działać, alkoholik może mieć chęć “nadrobienia zaległości” i pić jeszcze więcej alkoholu niż wcześniej. Dlatego tak ważne jest dodatkowe zastosowanie psychoterapii.
  • Uzależniony ma możliwość zgłoszenia się w celu usunięcia wszywki we Wrocławiu, co nierzadko zdarza się już nawet na drugi dzień po podaniu preparatu. Wynika to z faktu, że wielu alkoholików jest świadomych, że to nie alkohol pogarsza ich aktualny stan, lecz właśnie esperal, a usunięcie go “pomoże” odzyskać przyjemność z picia.
  • Esperal nie przyniesie pożądanych skutków także wtedy, gdy okaże się, że w danym przypadku reakcja organizmu na połączenie leku z alkoholem jest zbyt słaba, lub praktycznie żadna. Wówczas lek nie będzie skuteczny w roli straszaka.

Dopiero świadomość powyższych punktów i zapewnienie uzależnionemu dodatkowych form wsparcia może być sukcesem w walce z nałogiem. Pomocy na ogół potrzebuje również bliskie otoczenie, by zyskać wiedzę niezbędną w postępowaniu z trzeźwiejącym alkoholikiem.