W sezonie jesienno-zimowym, kiedy kapryśna aura nikogo nie rozpieszcza, najlepszym przyjacielem każdego mężczyzny jest płaszcz. To on najlepiej ochroni przed chłodem i wiatrem, zabezpieczy przed deszczem, ale też doda charakteru i podkreśli sylwetkę. Warunkiem stosownego wyglądu jest odpowiedni wybór płaszcza, który będzie współgrał z okolicznościami oraz pasował do reszty stylizacji. Warto znać podstawowe rodzaje męskich płaszczy, ponieważ wiedza ta znacznie ułatwi właściwy wybór.

Męskie płaszcze – rodzaje

W zależności od stroju, okazji, ale też własnych preferencji modowych ważny jest wybór odpowiedniego okrycia wierzchniego. Trzeba mieć świadomość, że płaszcz męski nie tylko zapewnia komfort termicznych podczas zimnych dni, ale też wpływa na ostateczny wygląd stylizacji. Tym bardziej, że płaszcze od lat cieszą się dużą popularnością dzięki swojej ponadczasowości i uniwersalności – można je nosić zarówno na co dzień do strojów casualowych, jak i ultra formalnych garniturów, a nawet smokingów. Trzeba tylko wiedzieć, który rodzaj płaszcza wybrać.

Budrysówka

Ten rodzaj płaszcza ma najmniej formalny charakter, ale mimo tego świetnie sprawdza się w połączeniu, np. z flanelowym garniturem. Przede wszystkim jednak budrysówka harmonizuje z klasycznymi dżinsami lub chinosami. Noszenie jej na co dzień jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ dzięki luźnemu krojowi i praktycznemu kapturowi zapewnia maksimum komfortu. Oprócz fasonu, charakterystyczną cechą budrysówek są drewniane kołeczki, które spełniają rolę guzików. To nie jedyne zapięcie, ponieważ tego rodzaju płaszcze posiadają również wszyte wygodne zamki błyskawiczne.

Płaszcz ulsterski

Ten dwurzędowy płaszcz męski swoją nazwę zawdzięcza irlandzkiej krainie – Ulster, która słynie z produkcji tweedu. To właśnie ten materiał jest charakterystyczny dla płaszcza ulsterskiego. Inne cechy, które wyróżniają go spośród wielu męskich okryć wierzchnich to: szerokie klapy, duży, sztormowy kołnierz, nakładane kieszenie z patkami, wywijane mankiety rękawów, pas, który biegnie w poprzek pleców, tzw. dragon, oraz luźny krój. Wszystko to wpływa na wygodę noszenia płaszcza ulsterskiego oraz nadaje mu nieco zawadiacki, ale stylowy charakter. Dzięki temu harmonizuje zarówno z grubymi, wełnianymi swetrami, jak i miejskimi marynarkami.

Bosmanka

Jak sama nazwa wskazuje, bosmanka to typ płaszcza, który początkowo był noszony przez marynarzy. Nadal, bardzo często guziki są ozdabiane kotwicą, aby w ten sposób nawiązać do pierwotnego charakteru tego płaszcza. Jego charakterystycznymi cechami są gruby materiał oraz kolorystyka w odcieniach granatu – tak prezentuje się najbardziej klasyczny wzór bosmanki, która harmonizuje z dziennymi garniturami, chinosami, ale też zwykłymi dżinsami.

Dyplomatka

Jest to elegancki rodzaj płaszcza, który doskonale współgra z garniturem i smokingiem, ale też nieco swobodniejszymi częściami garderoby, takimi jak casualowe spodnie chinos oraz klasyczne dżinsy połączone z koszulą. Dyplomatka sięga do kolan i najczęściej występuje w stonowanych, ponadczasowych kolorach – czarnym, granatowym lub brązowym. Różne odcienie tych barw pozwalają na łączenie dyplomatki z wieloma zestawami ubrań.

Trencz

Za eleganckie płaszcze męskie uznawane są trencze, w Polsce najczęściej nazywane prochowcami. Ich charakterystyczny fason – cienki, długi, dwurzędowy płaszcz z paskiem w talii oraz dużym kołnierzem – dodaje szyku i nonszalancji. Harmonizuje z casualowymi oraz bardziej formalnymi strojami, choć nie powinno się go łączyć z ultra eleganckimi smokingami i wizytowymi garniturami.

Najmodniejsze płaszcze męskie można znaleźć w ofercie, która jest zamieszczona na stronie: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Plaszcze-meskie-281.html.