Dziedziczenie firmy przez małżonka – jakich formalności należy dopełnić?

Przedsiębiorcy, którzy chcą odnieść sukces już od samego początku działalności swojej firmy robią wszystko, aby to się udało. Nic zatem dziwnego, że na świecie istnieje wiele przedsiębiorstw wielopokoleniowych z niezwykle interesującą historią. To, co nie widać jednak na pierwszym planie, to wszystkie kwestie prawne związane z dziedziczeniem takiej firmy pomiędzy małżonkami. 

Niestety śmierć jest nieodzownym elementem naszego życia i niezależnie od tego, jak dobrym zdrowiem byśmy się cieszyli – spotka każdego. Dlatego jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, która miałaby rozwijać się również po naszej śmierci – warto już zawczasu podjąć wszystkie kroki, dzięki którym byłoby to możliwe. 

Formalności związane z dziedziczeniem firmy przez małżonka 

W Polsce wszystkie kwestie związane z dziedziczeniem majątku są regulowane prawnie. Dlatego też wiele osób przed swoją śmiercią dobrze wie, w jaki sposób zabezpieczyć swoją małżonkę lub małżonka, a także dzieci przed utratą tego wszystkiego. Ma to zwłaszcza ogromne znaczenie w przypadku dziedziczenia firm, gdyż ta kwestia jest niejasna dla wielu osób. 

Z reguły majątek po osobie zmarłej jest przekazywany w pierwszej kolejności żonie lub mężowi, a następnie dzieciom, rodzicom jeśli dalej żyją. Jednak w praktyce sprawa nie wygląda tak prosto. Na kwestie majątku w małżeństwie składa się wiele formalności, co do których warto się wcześniej zabezpieczyć. Ewentualne problemy z załatwieniem dokumentacji i spełnienia wymagań prawnych dotyczących dziedziczenia, z pewnością pomogą rozwiązać adwokaci ze Świnoujścia, specjalizujący się w prawie spadkowym. 

Nowe przepisy, które weszły w życie w 2018 roku to spore ułatwienie w sukcesji firm rodzinnych. Obecnie cała procedura jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu, dzięki czemu po śmierci właściciela przedsiębiorstwo nie jest poddawane likwidacji. Jednocześnie nie zwalnia to z obowiązku zmarłego oraz jego małżonka przed wdrożeniem wszystkich procedur. W ten sposób uchronią nie tylko rodzinny biznes, ale także zapewnią stabilizację i pracę zatrudnianym pracownikom. 

Jak wygląda dziedziczenie firmy przez małżonka? 

Prawo spadkowe dotyczące sukcesji firmy rodzinnych wyraźnie wskazuje, iż w chwili śmierci właściciela firmy, którego przedsiębiorstwo stanowiła własność jego oraz małżonka, jest w całości dziedziczone przez partnera. Nie ma tutaj znaczenia, czy jako małżeństwo posiadali wspólnotę czy rozdzielność majątkową. Warto jednak zaznaczyć, że własność powinna zostać zapisana na ich oboje. 

Jednakże po śmierci męża lub żony, będącego właścicielem firmy, małżonek owszem, dziedziczy przedsiębiorstwo, ale traci możliwość zarządzania nim samodzielnie. Może jednak powołać zarządcę sukcesyjnego bądź wyrazić zgodę na jego powołanie lub uzyskać status prawny właściciela przedsiębiorstwa w spadku. Kwestia pozostania właścicielem jest trudna do zrealizowania, dlatego niezbędna będzie tutaj pomoc profesjonalnej kancelarii prawnej. 

Dziedziczenie firmy w małżeństwie – co zrobić przed śmiercią? 

Jeśli właścicielowi firmy zależy na tym, aby przedsiębiorstwo pozostało w rękach małżonka, a nie zaś uległo likwidacji, jeszcze przed swoją śmiercią powinien zadbać o załatwienie wszystkich kwestii związanych ze spadkiem. 

Małżonek może uzyskać status właściciela przedsiębiorstwa w spadku tylko pod dwoma warunkami. Przedsiębiorca powinien uczynić małżonka współwłaścicielem firmy, aby w całości stanowiło ono ich wspólne mienie. Może również część udziałów przekazać małżonkowi, aby po jego śmierci mógł on odziedziczyć jego firmę. 

Jakie kroki po śmierci przedsiębiorcy może podjąć partner? 

Każdorazowo po śmierci współmałżonka, który prowadzić firmę, warto zgłosić się do kancelarii prawnej. Adwokaci nie tylko zweryfikują stan całego przedsiębiorstwa, ale również podpowiedzą jakie kroki należy poczynić, aby odziedziczyć firmę zgodnie z prawem. 

Adwokaci specjalizujący się w prawie spadkowym, zwłaszcza w sukcesji firm, pomogą powołać zarząd sukcesyjny, który przejmie wszystkie zapisy windykacyjne przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie w przypadku braku testamentu. Jednak ustanowienie zarządu sukcesyjnego to nie jedyne kroki, jakie należy podjąć w celu dziedziczenia firmy. 

Tuż po śmierci małżonka, ale jeszcze przed ustanowieniem zarządu sukcesyjnego, mąż lub żona zmarłego mają prawo do podjęcia czynności zachowawczych. Oznacza to realizację czynności, dzięki którym możliwe staje zachowanie majątku w spadku bądź prowadzenia dziedziczonego przedsiębiorstwa. To właśnie w tym momencie warto rozpocząć stałą współpracę z zaufaną kancelarią adwokacką.