Z problemem braku chęci wychodzenia na zewnątrz boryka się coraz więcej rodziców. Dzieci, zamiast spędzać czas na podwórku wolą korzystać z telefonów lub komputerów. Jest to powszechny problem, który dotyczy dzieci w każdym wieku. Nie można bagatelizować tej sytuacji, gdyż niesie ona ze sobą wiele poważnych konsekwencji, którym warto nieco bliżej się przyjrzeć.

Powody, dla których dziecko nie chce wychodzić z domu

Jednym z głównych powodów jest przede wszystkim to, że w domu dziecko ma wiele rozrywek, z których lubi korzystać. Do tych najczęściej wybieranych można zaliczyć przede wszystkim powszechny i nieograniczony dostęp do urządzeń mobilnych. Dzieci nauczone są od najmłodszych lat korzystania ze smartfonów, tabletów i komputerów. Oferują one ogromny wybór różnego rodzaju rozrywek, od portali społecznościowy, przez filmy i gry. Są one w stanie zająć dziecko na wiele godzin.

Innym powodem, przez który dzieci niechętnie wychodzą z domu jest także to, że nie mają do tego motywacji. Jeśli na zewnątrz nie mają co robić to wolą zostać w środku i zająć się np. oglądaniem telewizji. Dzieje się tak również wtedy, gdy na podwórku nie mają towarzystwa, z którym mogliby spędzać czas.

Jakie mogą być konsekwencje niewychodzenia dziecka z domu?

Nie wychodzenie z domu może nieść o wiele więcej konsekwencji niż mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu wpływa na kondycję i zdrowie dziecka. Jeśli nie ma go wystarczająco dużo może to prowadzić do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jeśli dzieci nie przebywają na świeżym powietrzu mogą mieć także problem z odpornością i być bardziej skłonne do zapadania na różnego rodzaju choroby i infekcje.

Niechęć do wychodzenia z domu jest problemem również z psychologicznego punktu. Brak kontaktów z rówieśnikami sprawia, że dziecko może mieć problem z prawidłową socjalizacją. To z kolei może generować problemy z nawiązywaniem relacji w dorosłym życiu.

Jak zachęcić dziecko do wychodzenia z domu?

Sposoby na skuteczne zachęcenie dziecka do tego, aby wychodziło z domu w głównej mierze zależy od jego wieku. Maluchy w wieku przedszkolnym chętnie wyjdą na dwór razem z rodzicami. Warto zorganizować dzieciom czas w ciekawy sposób, dzięki czemu uda się uniknąć nudy. Świetnym pomysłem jest to, aby wspólnie uprawiać ulubiony sport, co pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Spędzanie czasu rodziców z dziećmi pomaga również skutecznie zacieśnić relacje.

Starsze dzieci najczęściej potrzebują motywacji do wyjścia z domu, jaką jest możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami. Warto więc nawiązać sąsiedzkie relacje z rodzicami, które mają dzieci w podobnym wieku. Dzięki temu będą mogły wspólnie spędzać czas na zabawie. Pokazanie najmłodszym, że przebywanie na zewnątrz jest doskonałą rozrywką to zadanie, które stoi przed rodzicami.

Jakie zachowania dzieci powinny zaniepokoić rodziców?

Niekiedy zdarza się, że niechęć wychodzenia z domu nie wynika z lenistwa czy uzależnienia od urządzeń cyfrowych. Może bowiem być wywołana stanami lękowymi i problemami natury psychicznej, które mogą być trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów u dziecka rodzice powinni poszukać pomocy u specjalisty.

dziecko

Rodzice, których dziecko niechętnie opuszcza swój pokój powinni szczególnie uważnie obserwować swoją pociechę. Powodem do niepokoju powinna być wyraźna zmiana w dotychczasowym zachowaniu dziecka, która może oznaczać, że boryka się z poważnym problemem. Mogą pojawić się stany lękowe, a także depresja, które nieleczone mogą mieć wiele konsekwencji. Jeśli zauważysz u swojej pociechy, że często jest smutna, nie ma motywacji do zabawy i nauki, a także niechętnie rozmawia koniecznie odwiedź specjalistę, jakim jest doświadczony psycholog w Gdańsku. Wizyta w jego gabinecie może pomóc dziecku w uporaniu się z różnymi problemami, z którymi się boryka. Psycholog podpowie także, w jaki sposób rozmawiać z pociechą, aby pomóc wyjść z trudnej sytuacji, w której się znajduje.