Tworzenie własnej działalności gospodarczej, czy to w małej skali firmy jednoosobowej czy większej organizacji zatrudniającej kilkunastu pracowników bez wątpienia wiążę się z podjęciem mnóstwa dodatkowych obowiązków prawnych. Wśród nich zdecydowanie najważniejszą jest prowadzenie księgowości, czyli wszystkie działania związanie z rozliczaniem przychodów i rozchodów firmy. Choć wiele osób decyduje się na zatrudnienie księgowej do firmy, w przypadku mniejszych działalności krok ten może wydawać się dość zbędny. Z drugiej jednak strony, samodzielne radzenie sobie z księgami rachunkowymi też nie wchodzi zwykle w grę. Jaki rodzaj prowadzenia księgowości warto wybrać więc podczas zakładania firmy i na co zwrócić uwagę, by był on najlepszym możliwym rozwiązaniem?

Podstawowe warianty wyboru księgowości

Każdy, kto planuje rozpocząć własną działalność gospodarczą musi liczyć się z koniecznością dokumentowania i prawidłowego rozliczania ksiąg, czyli z zadaniami zlecanymi księgowej lub biurom rachunkowym. W rzeczywistości osoby takie mają kilka podstawowych opcji wyboru rodzaju prowadzenia księgowości, przy czym każdy z nich będzie cieszył się mniejszą lub większą opłacalnością w zależności od charakteru firmy, jej rozmiarów i wewnętrznej polityki.

jpk

Jedną z podstawowych i zdecydowanie popularnych opcji jest oczywiście zatrudnienie księgowej jako pracownika firmy. Jej zadaniem będzie wykonywanie wszystkich czynności związanych z księgowaniem rozchodów i przychodów firmy, wypełnianiu i prowadzeniu ksiąg, sporządzaniu deklaracji podatkowych czy w wielu przypadkach także prowadzenie ewidencji rozliczeń pracowników. Zatrudnienie własnej księgowej jest opcją dobrą, gdyż wszystkie kwestie finansowe zostają zachowane wewnątrz firmy i nie wymagają udziału osób trzecich. Z drugiej jednak strony każdy urlop, zachorowanie czy nieprzewidziane zachowania księgowej mogą nie tylko znacząco opóźnić terminy tworzenia odpowiednich dokumentów i spowodować duże opóźnienia księgowe, ale i zaszkodzić reputacji w firmy w momencie, gdy księgowa popełni duży błąd.

Kolejnym, popularnym w ostatnim okresie rozwiązaniem, które sprawdzi się w znacznie większej liczbie firm jest oczywiście współpraca z biurem rachunkowym. Zlecanie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie może wydawać się rozwiązaniem droższym, jednak w rzeczywistości jest znacznie bardziej opłacalne i bezpieczniejsze, niż prowadzenie jej przez jedną osobę wewnątrz firmy. Jednocześnie jest też dużo bardziej opłacalne niż księgowość online, pozwalająca na samodzielne rozliczanie firmy przez Internet.

Biuro rachunkowe to przede wszystkim szansa na zatrudnienie do prowadzenia ksiąg specjalistów w swojej dziedzinie, zdolnych doradzić nie tylko w podstawowych kwestiach rozliczeń, ale też znacznie bardziej zaawansowanych zagadnieniach z obszaru podatków, ryczałtu czy dokumentacji cen transferowych. Małe, często nawet jednoosobowe firmy wahają się przed współpracą z biurem rachunkowym, uważając taką współpracę za zbędną w kontekście skali działania firmy. W rzeczywistości jednak zlecenie prowadzenia księgowości właśnie w biurze to szansa na swobodny rozwój firmy pod okiem sprawdzonego zespołu specjalistów, bez obaw o konieczność przenoszenia ksiąg w inne miejsce w momencie powiększania własnej działalności.

Co powinna zawierać kompleksowa obsługa księgowa firm?

Zależnie od rozmiaru firmy i złożoności działań na początku jej istnienia, korzystanie z pełnej oferty biura księgowego może wydawać się zbędne, szczególnie w przypadku działalności jednoosobowych. Warto jednak już na początku wziąć pod uwagę możliwość późniejszego rozwoju firmy i wybrać księgowość, której zmiana nie będzie konieczna przy każdym kolejnym poszerzeniu działalności firmy. Wśród kompleksowych usług biura rachunkowego, na które warto zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert i poszukiwania właściwego rozwiązania księgowego dla własnej firmy znajdują się przede wszystkim kwestie prowadzenia ksiąg handlowych i podatkowych, oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Aby jednak można było mówić o pełnej opiece biura rachunkowego, warto zorientować się w kwestii możliwości pomocy w ramach wnioskowania o wydanie interpretacji podatkowych, wydawania opinii podatkowych, prowadzenia dokumentacji cen transferowych, prowadzenia dokumentacji bankowej i kredytowej firmy, JPK, czy obsługi w zakresie ryczałtu. Wszystkie wspomniane kwestie mogą okazać się niezbędne na pewnym etapie prowadzenia firmy. Warto mieć wówczas w swoich szeregach biuro, które będzie w stanie się nimi zająć.

księgi podatkowe

Wybór rodzaju prowadzenia księgowości w opinii wielu nie należy do najłatwiejszych etapów tworzenia własnej firmy, jednak z perspektywy bezpieczeństwa i regulowania wszystkich zobowiązań na czas, podjęcie współpracy z zespołem specjalistów w biurze rachunkowym wydaje się być najlepszym rozwiązaniem niezależnie od rozmiaru firmy, branży jej działania czy doświadczenia jej właściciela.