Właściciele obiektów dbają o komfort i wygodę gości, jak również swoich pracowników. Jednym z pomysłów, jak zadowolić obie te grupy, są drzwi hotelowe na kartę. Popularne rozwiązanie jest wykorzystywane w hotelach, resortach, hostelach czy nawet akademikach.

Dlaczego drzwi hotelowe na kartę – popularne i bezpieczne rozwiązanie

Z myślą o większym bezpieczeństwa warto postawić na drzwi hotelowe na kartę. To bardzo prosty system, który nie pozwala wejść do danego pomieszczenia bez odpowiedniego, magnetycznego klucza, który zdejmuje blokadę w zamku. Tym samym, jedynie osoby z odpowiednią kartą mogą wejść do środka. Co więcej, nie ma możliwości wykonania duplikatu jej, zatem nawet jeśli ktoś chciałby dorobić dodatkowy egzemplarz, to jest to w zasadzie niewykonalne. Pracownicy recepcji mogą szybko, za sprawą kilku kliknięć, dezaktywować konkretną wejściówkę i uniemożliwić wejście. To wszystko powoduje, że każdy gość ma poczucie spokoju, nocując w danym miejscu. Jednocześnie z biznesowego punktu widzenia jest to popularne rozwiązanie, ponieważ tego typu klucz to świetne miejsce na dodatkową reklamę, kreowanie wizerunku danego obiektu czy promocję pośród ludzi, którzy go nie znają. Opcja zakupu hurtowego takiego przedmiotu jest dość tania, przez co niektórzy postrzegają to jako rodzaj pamiątki.

Rodzaje stosowanych kart hotelowych

Rynek zabezpieczeń to bardzo rozbudowany i wciąż rozwijający się segment, gdzie wiele firm oferuje różnorodne zabezpieczenia, jak choćby drzwi hotelowe na kartę. Przy takiej mnogości możliwości warto dokładnie zapoznać się z propozycjami zabezpieczeń i nietradycyjnych kluczy do drzwi:

  • magnetyczne – ten typ posiada wbudowany pasek magnetyczny, aby otworzyć drzwi trzeba zbliżyć lub włożyć kartę do odpowiedniego czytnika, który pozyskuje dane właśnie z owego paska, a po pozytywnej odpowiedzi odblokowuje zamek. Oba te elementy posiadają odpowiednio zakodowane informacje, aby pasowały do siebie i otwierały tylko konkretne wejście,
  • z nadrukowanym kodem kreskowym – w kodzie zakodowane są informacje, które pozwalają na zdjęcie blokady z drzwi, a tym samym można uzyskać dostęp do pokoju. Każda karta posiada odpowiedni pasek z ciągiem cyfr, gość, by wejść do pomieszczenia, musi go zeskanować, tu zawarte są informacje przypisane do konkretnej osoby,
  • zbliżeniowe – takie karty to prosty sposób na otwarcie drzwi, gdyż wystarczy zbliżyć ją do klamki lub odpowiedniego modułu, aby uzyskać dostęp do pokoju. Na każdej zapisane są informacje o uprawnieniach, dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak też ram czasowych pobytu gościa w danym hotelu, 
  • ze wbudowanym chipem – tak jak informacje można zapisywać w kodzie kreskowym czy na pasku magnetycznym, tak też inną opcją jest właśnie chip. By odblokować zamek, trzeba sczytać informacje z klucza.

hotel

Jaki rodzaj kart najlepiej wybrać?

Trudno podać jednoznaczną odpowiedź, które rozwiązanie jest zawsze najlepsze, najbardziej efektywne i uniwersalne. Zawsze warto brać pod uwagę konkretne potrzeby, indywidualne wymagania oraz możliwości techniczne. Bardzo wygodnym zarówno dla gości, jak też i pracowników wariantem są te rozwiązania, gdzie nie trzeba wkładać do czytnika, ale wystarczy zbliżyć w odpowiednie miejsce. W takim przypadku nawet jeśli ma się wiele bagażu czy zajęte ręce, można tylko przyłożyć klucz. Dla tych, którzy stawiają bardziej na bezpieczeństwo, dobrą opcją jest ta z chipem. Takie drzwi hotelowe na kartę są jeszcze bezpieczniejsze, gdyż chip jeszcze trudniej podrobić. Do sczytania tego typu elementu potrzeba specjalnego narzędzia, co wymaga dodatkowe wysiłku, aby pozyskać informację. Ponieważ rozwój technologii jest nieunikniony, a na rynku będzie coraz więcej nowoczesnych możliwości, chipy to inwestycja na lata i zaawansowany technologicznie krok w przyszłość. Być może, już niedługo w ofercie rynkowej pojawi się funkcja, aby otworzyć drzwi bez firmowej karty hotelowej, ale z tym samym chipem w telefonie lub w aplikacji danego obiektu.

Rozwiązania, które mają poprawić wygodę i ułatwić życie, to szansa na przyjemniejsze doznania, a to jest niezwykle ważne w takich obiektach jak resorty, SPA czy kompleksy wypoczynkowe. Drzwi hotelowe na kartę to właśnie taka możliwość, by gościom było jeszcze przyjemniej podczas pobytu i z łatwością korzystali z propozycji noclegowych.