Wyjazdy do pracy do Wielkiej Brytanii to popularna praktyka wśród Polaków. Na miejscu nierzadko mają już zapewnioną dobrą pracę oraz kwaterunek. Coraz więcej osób jednak zdaje sobie sprawę z praw, jakie mu przysługują podczas pracy na Wyspach i świadomie z tego korzystają.
Zwrot podatku w Wielkiej Brytanii jest możliwy dla każdego, kto tylko pracuje legalnie. Podobnie jak w Polsce pracodawca odciąga od pensji procent zaliczki na rzecz podatku, dzięki czemu pod koniec roku podatkowego nie tylko konieczne jest rozliczenie się z dochodu, ale także istnieje szansa na otrzymanie zwrotu chociaż części z tych pieniędzy.
Zwrot podatku w Anglii – jak to wyglądało kilka lat temu?
O tym, że można starać się o zwrot podatku w Wielkiej Brytanii wiedziało mało osób. Odpowiednie dokumenty składały te osoby, które poznały swoje prawa i wiedziały, w jaki sposób pozyskać pieniądze. Aktualnie o zwrotach podatku w Anglii wie już coraz więcej pracujących tam Polaków. Warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość odzyskania zwrotu nawet sprzed kilku lat!
Kto może starać się o zwrot podatku?
Teoretycznie każdy Polak, który legalnie pracował za granicą, może starać się o zwrot podatku – zwłaszcza jeśli regularnie pracodawca opłacał z jego pensji zaliczki. O zwrot mogą strać się również osoby, które wyjechały z Anglii i wróciły do Polski, bez zamiaru powrotu do pracy. Warto wiedzieć, że pracodawca nie ma jednak obowiązku zwracać nadpłaconej zaliczki na poczet podatku, dlatego konieczne jest samemu złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym, aby odzyskać zaległe pieniądze.
Do ilu lat wstecz można starać się o zwrot podatku?
Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało o tym, że może starać się w Anglii o zwrot podatku. Na całe szczęście prawo podatkowe na Wyspach jasno określa, że o zwrot można się starać do nawet czterech lat wstecz. Oznacza to, że posiadając odpowiednie dokumenty wystawione przez pracodawcę, można skutecznie odzyskać nadpłacony podatek. Nie wiąże się to z żadnymi karami finansowymi oraz zakazem pracy w Anglii. Taką możliwość otrzymuje każdy, zwłaszcza, że w Wielkiej Brytanii nie wszyscy muszą rozliczać się ze swoich dochodów.
Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii – do kogo zwrócić się o pomoc?
Zwrot podatku sprzed kilku lat chociaż jest możliwy, ale nie jest to łatwe zadanie. Konieczne jest złożenie wiążących dokumentów do odpowiedniego urzędu skarbowego. Ich wypełnienie oraz dołączenie prawidłowych załączników jest trudne, zwłaszcza jeśli pragniemy odzyskać pieniądze szybko i bez problemów. W takim przypadku korzystne jest wybranie usług profesjonalnej firmy. Pracownicy są autoryzowanymi agentami brytyjskiego urzędu skarbowego oraz doskonale znają prawo podatkowe, dzięki czemu skuteczniej odzyskają zwrot podatku nawet sprzed pięciu lat.
Zewnętrzne firmy wiedzą jakie dokumenty są wymagane i w jaki sposób je pozyskać w przypadku ich straty, lub nie otrzymania od pracodawcy. Równie skutecznie działają nawet wtedy, kiedy klient nie pracuje już w Wielkiej Brytanii i nie posiada kontaktu ze swoim byłym pracodawcą – wszystkie dokumenty pozyskują sami i pomagają w ich wypełnieniu. Warto również pamiętać, że zatrudnienie profesjonalnej firmy odejmuje pracy z naszej strony, czego efektem jest możliwość załatwienia całej sprawy przez internet, bez konieczności wykonywania zagranicznych telefonów bądź nieplanowych podróży na Wyspy.
Kwota zwrotu podatku – od czego zależy?
Wysokość zwrotu podatku z Anglii będzie różniła się, nawet jeśli staramy się o zwrot sprzed kilku lat. Wszystko jest zależne od okresu zatrudnienia w danej firmie, czasu odprowadzania zaliczek, wysokości dochodu. Istotne jest także miejsce zatrudnienia.
Zwrot podatku Wielkiej Brytanii sprzed kilku lat jest możliwy
Pracując leganie w Anglii, a nawet już po zakończeniu współpracy z pracodawcą i powrocie do Polski, każdy ma możliwość ubiegania się do zwrot podatku. Może to nastąpi do czterech lat wstecz od ostatniego roku podatkowego. I chociaż jest to możliwe, to cała procedura jest niezwykle skomplikowana i warto skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kiedy i komu przysługuje zwrot podatku z UK? | Czy pieniądze z austriackiego podatku mogą przepaść jeżeli się nie rozliczyłem? | Komu przysługuje zasiłek na dziecko child benefit? |
Przejdź do artykułu | Przejdź do artykułu | Przejdź do artykułu |