Dzieci mają to do siebie, że bardzo dużo pytają. Za to się je chwali, bo to oznacza, że chcą poszerzać wiedzę o świecie. Inaczej jest w przypadku osób dorosłych; one bowiem albo nie chcą pytać, albo przez innych ludzi odbierane są jako natrętne i denerwujące. Tym sposobem dorośli po prostu nie pytają, a co za tym idzie nie poszerzają swojej wiedzy.

Jakość drewna i jego wykorzystanie

Dzieci od razu słysząc rozmowę o drewnie z tartaku zaczęłyby dopytywać się czym właściwie ów tartak jest i co w nim można kupić. Wtedy spokojnie można zacząć odpowiadać cały proces powstawania drewna, które ukazuje się oczom zwykłego śmiertelnika. Skądś bowiem musi się ono brać. Do tartaku zwozi się drewno w postaci bali ściętych drzew. Tam zaczyna się proces ich obróbki. Na początku trzeba je przetrzeć,w ten sposób otrzyma się tak zwaną tarcicę, która w zasadzie już nadaje się na sprzedaż w postaci tarcicy nieobrzynanej. Jest to produkt bez dodatkowej obróbki, na którego dwóch bocznych krawędziach wciąż występuje kora drzewna.

Tym ona różni się od tarcicy obrzynanej, która jest obrobiona z każdej strony. Oba rodzaje są stosowane na szeroką skalę w przemyśle wykorzystującym drewno do budowy domów, mebli, podłóg i tak dalej.  W zasadzie to w tartaku można zamówić i odebrać produkt jaki tylko się zechce. Można bowiem kupić w nim deski (w tym krawędziaki i kantówki oraz deski podłogowe, tarasowe czy elewacyjne), bale czy belki, listwy, ale także drewno opałowe i brykiet. Można także zamówić boazerie we wszystkich możliwych rodzajach. Jak widać oferta jest bardzo bogata.

Kupując drewno z tartaku możemy mieć pewność, że ma ono odpowiednią wilgotność i jest zaimpregnowane. Sposoby impregnacji są najróżniejsze. Od zwykłego malowania z zewnątrz kliku warstw impregnatem, po zanurzanie w tym środku, aż po impregnację ciśnieniową (która swoją drogą staje coraz popularniejsza). Jak można zauważyć rola tartaku w obróbce drewna jest niezastąpiona. Szary obywatel nie miałby takich możliwości, aby samodzielnie przygotować sobie drewno pod budowę, na podłogę czy jakiś mebel. Do tego potrzebny jest zarówno ogromny obszar (tartak bowiem składa się z trzech wydzielonych, odrębnych części. Pierwsza to plac, na którym zbiera się materiał drzewny, kolejna to tak zwana hala tartaczna i ostatnia to miejsce na skład tarcicy), jak i właściwe narzędzia.

Dlaczego warto skorzystać z usług tartacznych?

Usługi tartaczne są niezmiennie popularne od wielu, wielu lat. Zapewne z tego powodu, że niesłabnącą popularnością cieszy się samo drewno. Ostatnio nawet do łask powracają domy drewniane. Przemysł tartaczny rozwija się w zawrotnym tempie i nawet doszło do tego, że duża część tartaków zaczęła oferować usługi mobilne. Istnieją laboratoria przewoźne to i widok tartaku na kółkach nie powinien nikogo dziwić. Poza tym jest to na pewno bardzo korzystna opcja dla klientów. Wszystkie usługi przewoźne są tworzone z myślą o interesantach. Czy jednak na tego typu formach pracy nie traci samo świadczenie? W jakimś stopniu tak. Przykładowo drewno z tartaku stacjonarnego jest na pewno lepiej wysuszone i zaimpregnowane niż takie przygotowywane w warunkach domowych.