Odbiór własnego mieszkania to moment ważny i przyjemny, ale nie można zapominać, że tak jak w pokerze, istotne jest słowo: “sprawdzam!”. Gry karciane są pełne loterii i aby w życiu nie być świadkiem kiepskiego rozdania dla siebie, należy się dobrze przygotować przed odbiorem i najlepiej mieć wsparcie. Niekoniecznie powinien być to wujek, który “zjadł zęby” na remontach swojej altanki. Jeśli nie jesteśmy obeznani w sprawach budowlanych ani nie znamy nikogo z tej branży, to warto się zastanowić nad pomocą specjalisty, czyli rzeczoznawcy budowlanego. To może być as w rękawie przy naprawdę dużej sprawie.
Gdzie zwrócić się o pomoc?
Rzeczoznawca budowlany musi mieć wieloletnie doświadczenie na budowach. Do zakresu jego obowiązków należy badanie, obliczanie wytrzymałości i obciążenia konstrukcji budowlanych takich jak stropy, fundamenty i dachy. Podaje przyczyny powstawania pęknięć, źródeł zawilgocenia ścian, sufitu, podłogi. Wydaje ocenę techniczną i ekspertyzy budowlane. Jest inżynierem budowlanym z krwi i kości, mającym do czynienia z o wiele bardziej skomplikowanymi obiektami niż mieszkania. Dlatego nie umknie mu to, czego na pewno nie zauważą ludzie bez fachowej wiedzy i doświadczenia.
Przed czym może uratować rzeczoznawca budowlany?
Ogólnie rzecz biorąc rzeczoznawca budowlany sporządzi ocenę czy mieszkanie deweloperskie zostało wykonane zgodnie z projektem. Dokona także podobnych czynności jak dla mieszkania z rynku wtórnego to znaczy opisze wszelkie wady i mankamenty techniczne. Do jego ocen negatywnych należą:
- dobór nieodpowiednich, złych jakościowo materiałów,
- nierówne posadzki i tynki,
- niezachowanie odpowiednich kątów między ścianami,
- przedmuch powietrza na przykład przy parapecie,
- mostki cieplne,
- zły stan, nieodpowiednia izolacja termiczna,
- zła wentylacja,
- nieodpowiednia wilgotność,
- nieprawidłowo osadzone i nieszczelne okna,
- problemy konstrukcyjne.
W przypadku oceny izolacji rzeczoznawca jest zaopatrzony w profesjonalny sprzęt w postaci kamery termowizyjnej i wilgotnościomierza. Natomiast do pomiarów służy mu aparatura optyczna na przykład laser krzyżowy.
Czy rzeczywiście warto zdecydować się na usługi rzeczoznawcy budowlanego?
Brak kątów prostych przez co jest utrudniony montaż mebli, spływająca woda z balkonu do salonu, wilgoć na ścianie. Wiele podobnych, nieoczekiwanych rzeczy spotyka nabywców po zakupie mieszkania. Taka inwestycja nie jest kupnem lodówki czy nawet samochodu. Jest to transakcja dosyć często na całe życie, dlatego nie warto przyoszczędzić, bo koszt nieruchomości w stosunku do wynajęcia usług rzeczoznawcy budowlanego to znikome kwoty. Opinia, tym bardziej ekspertyza rzeczoznawcy, ułatwia dochodzenie swoich praw u dewelopera, dlatego że nie podpisując odbioru po konsultacji z naszym ekspertem, mamy atut w formie niezapłaconej ostatniej transzy. Deweloper ma silną motywację, aby szybko usunąć nieprawidłowości. Po odbiorze mieszkania jest bardzo trudno walczyć o swoje racje, niepotrzebnie dochodzą nieprzyjemne, stresujące komplikacje. W przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym posiadanie dokumentacji od rzeczoznawcy budowlanego jest solidną kartą przetargową do wpłynięcia na sprzedawcę. Jest wówczas większa szansa na obniżenie ceny w wyniku wykazania wad ukrytych dla laika.
Jeszcze większy ciężar sprawczości rzeczoznawcy budowlanego występuje w momencie wydawania przez niego ekspertyz, które są czymś więcej niż oceną techniczną, ponieważ muszą być już oparte na badaniach, obliczeniach czy analizie danego zagadnienia w zakresie inżynierii budowlanej. W przypadku bardzo rażących spraw, warto się zwrócić właśnie o ekspertyzę, która jest dokumentem z umocowaniem prawnym w trakcie ewentualnego procesu z deweloperem. Są to skrajne przypadki, ale niestety nie niemożliwe. Z drugiej strony należy się zastanowić, czy ma się szczęście w loterii, jaką jest zakup mieszkania. Jeśli nie ma się do końca farta i przede wszystkim niekoniecznie ma się zdolności w „budowlance”, należy wtedy zastanowić się nad wsparciem rzeczoznawcy budowlanego, może warto.