Obecnie często mówi się o problemach płodności wśród kobiet jednak warto pamiętać, że taki problem może dotyczyć również mężczyzn. Wiele par chciałoby posiadać własne dziecko i pomimo starań jednak się to nie udaje.

W takich sytuacjach warto sprawdzić płodność mężczyzny, a nie tylko skupiać się na kobiecie. Obecnie Istnieje wiele możliwości, dzięki którym płodność mężczyzny może zostać zbadana na podstawie jakość jego nasienia.

Proste testy można zakupić nawet w aptece, a sam proces możemy wygodnie przeprowadzić w domu. Co warto wiedzieć o testach na płodność mężczyzny i czy są one wiarygodne?

Domowy test płodności dla mężczyzn

Ten rodzaj testów jest wyjątkowo wygodny i możemy przeprowadzić go u siebie w domu bez konieczności udawania się do specjalistycznych ośrodków czy lekarzy. Testy na płodność dostępne są bez recepty, a ich głównym zadaniem jest określenie stężenia plemników w nasieniu.

Test na płodność składa się z zestawu pojemnika do nasienia, roztworu testującego, zakraplacza oraz testera. Na opakowaniu znajdziemy również informacje na temat tego jak powinien zostać przeprowadzony test by był rzetelny i wiarygodny.

Badanie najlepiej wykonać co najmniej 2 dni po ostatnim wytrysku. Nasienie zbiera się do dołączonego w zestawie kubełka, a po określonym czasie pobiera się jego niewielką ilość za pomocą strzykawki i przekłada do dołączonego roztworu. Po upływie kilku minut wystarczy już tylko uzyskany roztwór umieścić na teście płytkowym i odczekać aby zobaczyć wynik. W zależności od testu dostaniemy instrukcję jak odczytywać poszczególne wyniki.

test nasienia
Test nasienia Accu Sperm cechuje się bardzo wysoką jakością. Wynik podawany przez ten test jest bardzo dokładny oraz miarodajny.

Zdrowe nasienie powinno mieć objętość ok. 5 ml, a dopuszczalny przedział wynosi od 2 do 5 ml. Prawidłowa ilość nasienia wynosi 20 milionów w 1 mililitrze lub więcej aktywnych plemników. Test wykonuje się bardzo łatwo i szybko, a może on stanowić podstawę do podjęcia dalszych badań.

Pamiętajmy również, że niekiedy warto wykonać test dwukrotnie aby upewnić się co do pojawiającej się wyników.

Dlaczego warto regularnie badać płodność u mężczyzny?

Badanie płodności mężczyzny pozwoli już w początkowych stadiach wykryć pojawiający się problem. Jeśli test na płodność wyszedł negatywnie warto zastanowić się nad zmianą trybu życia. Niekiedy już proste codzienne zmiany mogą przynieść zadowalające rezultaty.

Aby poprawić płodność mężczyźni powinni unikać siedzącego trybu życia, gorących kąpieli, nadmiaru alkoholu, papierosów, narkotyków i środków dopingowych. Warto również zadbać relaks i odpoczynek lub zastosować naturalne suplementy wspomagające płodność.

Niekiedy jednak test płodności może być początkiem diagnozy bardziej skomplikowanego problemu. Wielu mężczyzn, którzy podczas domowego testu na płodność otrzymali niezadowalający wynik podejmuje się dalszemu badaniu przez co możliwe jest wykrycie na przykład infekcji jąder, problemów z prostatą czy zaburzeń hormonalnych.

Testy na płodność warto przeprowadzać regularnie dzięki czemu wszelkie pojawiające się zmiany będzie można szybko zauważyć wprowadzając odpowiednie leczenie lub zmiany nawyków. Takie profilaktycznie działania sprawią, że nawet w przypadku pojawienia się chorób będzie możliwe ich wyeliminowanie przed pojawieniem się pierwszych nieprzyjemnych objawów.

Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku par, które starają się o dziecko i równie przydatny może być w diagnostyce in vitro.

Zalety domowych testów na niepłodność

Domowe testy przeznaczone dla mężczyzn pozwalają bardzo szybko określić płodność w zaledwie kilka minut. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych osób, które nie są w stanie wygospodarować większej ilości czasu na bardziej rozbudowane badania.

Test ten jest wyjątkowo łatwy do przeprowadzenia i dzięki niemu znika konieczność udania się do specjalistycznych poradni czy lekarzy co wiązałoby się z dodatkowym niepotrzebnym stresem.

Dzięki testom na płodność możemy samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia, a wysoka dokładność wynosząca aż 98% sprawia, że otrzymujemy rzetelne wyniki informujące o płodności. Testy na płodność nie są drogie, a są w stanie dostarczyć bardzo wiele informacji na temat stanu zdrowia.

Obecnie regularne przeprowadzanie testów jest zalecane przez lekarzy gdyż gwarantuje to stałe obserwowanie zmian w organizmie każdego aktywnego mężczyzny.