Jedną z rzeczy, która w znaczącym stopniu decyduje o przebiegu całego wesela jest odpowiednio dobrana oprawa oraz obsługa muzyczna. Polska tradycja mówi o tym, że wesele to impreza do białego rana, a goście nie powinni nudzić się przy stole. Obowiązek znalezienia osoby/osób, które zagwarantują im dobrą zabawę ciąży na Parze Młodej. Warto wcześniej zastanowić się nad tym, jaka muzyka powinna być grana na przyjęciu oraz kto powinien zająć się obsługą muzyczną. Obecnie dwie najpowszechniejsze opcje, to wynajęcie kapeli weselnej bądź DJ-a.

Podstawową różnicą między kapelą weselną a DJ-em są nośniki, których używają do prezentowania muzyki w trakcie imprezy.

DJ odtwarza utwory z płyt lub bezpośrednio z komputera. Dużym plusem w przypadku DJ-a jest fakt, że jego repertuar jest nieporównywalnie bogatszy od repertuaru zespołów weselnych, które nie sa w stanie nauczyć się na pamięć tak wielkiej liczby piosenek. W odróżnieniu od kapel weselnych DJ nie ma ściśle ograniczonego planu wesela. W razie potrzeby jest przygotowany do całkowitej zmiany repertuaru oraz dostosowania go do indywidualnych potrzeb Pary Młodej oraz ich gości. Dlatego też współpracując z DJ-em łatwiej jest ingerować w rodzaj i styl granych piosenek, a sam  DJ często daje gościom możliwość zamawiania piosenek w dowolnej chwili w czasie trwania przyjęcia.

DJ na wesele

Chyba każdy zgodzi się, że niezwykle ważną kwestią podczas organizowania każdego wesela są sprawy finansowe. DJ okazuje się być bardziej opłacalnym wyborem – pracuje on sam, więc nie musi dzielić się wynagrodzeniem z innymi osobami. Ceny za wynajęcie zespołu są zdecydowanie wyższe, niż gaża pobierana przez DJ-a. Związane to jest z faktem, że kapela weselna to minimum 3 osoby, z których każda pobiera własne wynagrodzenie. Za niższą ceną przemawia także fakt, że DJ nie śpiewa, a także nie gra na instrumentach, a więc wkłada w obsługę muzyczną mniejszy wysiłek – przykładowe zaaranżowanie imprezy możecie zobaczyć tutaj >> musicserwis.com.

Decydując się na DJ-a należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ważne, by jeszcze przed ostatecznym wyborem zapoznać się wcześniej z portfolio wybranej przez nas osoby (czyli nagraniami wideo, z poprzednich wesel). Warto bardzo dokładnie omówić cały repertuar jaki grany będzie podczas przyjęcia (a nie tylko utwory puszczane w trakcie pierwszego tańca i wprowadzenia tortu). Należy także jasno powiedzieć, czy życzymy sobie oczepin, przeprowadzania gier oraz jak mają one wyglądać.

Pamiętajmy także, że DJ tak ja my potrzebuje zjeść i chwilę się zrelaksować – dlatego należy określić ile i jak długich przerw potrzebuje.

Inną niezwykle ważną rzeczą jest umowa. Jej sporządzenie i podpisanie jest bardzo ważne bez względu na to, jak zachwalany jest DJ, którego wybraliśmy. Jest to kwestia poczucia bezpieczeństwa, którą zapewnimy sobie nawzajem. Takie umowy można dostosować do indywidualnych potrzeb, ale można także skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie.a