Dezynfekcja powierzchni biurowych jest absolutną koniecznością w dobie wciąż niekończącej się pandemii. Aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników biura, niezwykle ważne jest, by została przeprowadzona prawidłowo.

Dezynfekcja powierzchni biurowych to obecnie nieodłączna część naszej rzeczywistości, szczególnie istotna teraz, kiedy coraz więcej osób wraca do stacjonarnej pracy w biurze. Sprawdź, dlaczego jest tak istotna, w jaki sposób może być realizowana co na jej temat mówi prawo. O wszystkich tych kwestiach przeczytasz w naszym artykule.

Dlaczego dezynfekcja powierzchni biurowych jest konieczna?

Dezynfekcja powierzchni biurowych może nie wydawać się tak niezbędna, jak w przypadku magazynów, czy sklepów spożywczych. Nie zapominajmy jednak, że w takich przestrzeniach codziennie spotyka się bardzo wiele osób, które nieustannie dotykają wszelkich powierzchni, kładą na nich swoje rzeczy i przenoszą przedmioty do różnych powierzchni, w ten sposób roznosząc potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy po całym budynku.

Podczas pandemii COVID-19 pracodawcy, wraz z resztą społeczeństwa, musieli podjąć działania prowadzące do szczególnego zadbania o zdrowie i wyeliminowanie wszystkich czynników, mogących wywoływać objawy choroby.. W tym celu obowiązkowym stało się noszenie maseczek, a kiedy tylko było to możliwe, wszyscy pracowali z domów.

Obecnie jednak pracownicy coraz częściej wracają do biur, a jednocześnie coraz nie nosimy już maseczek i zajmowane zostają wszystkie miejsca, konieczne staje się wprowadzenie innych środków bezpieczeństwa, takich jak dezynfekcja powierzchni biurowych. Pozwala ona zminimalizować prawdopodobieństwo roznoszenia się zarazków.

Dezynfekcja powierzchni biurowych – jak ją przeprowadzać?

Interesuje Cię przeprowadzenie dezynfekcji w Warszawie? Sprawdź, w jaki sposób się ją wykonują ją profesjonalne firmy, takie jak np. Vector,, zanim zdecydujesz się na zatrudnienie ich w swoim biurze. Należy pamiętać, że zdezynfekowane powinny zostać wszystkie powierzchnie takie jak:

  • biurka;
  • klamki, poręcze, włączniki prądu;
  • armatura;
  • korytarze, kuchnie;
  • klawiatury, myszki, sprzęt;
  • zewnętrza lodówek;
  • fronty szafek kuchennych;
  • fotele, krzesła;
  • telefony, zestawy słuchawkowe;
  • dywany, wykładziny.

Ważnym zagadnieniem jest to, jak często powinna być przeprowadzana dezynfekcja powierzchni biurowych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania, można jednak śmiało powiedzieć, że jak najczęściej. Jest to jednak zależne między innymi od sposobu wykonywania dezynfekcji, o jakim mówimy.

Dezynfekcja ogólnodostępnymi środkami

Jeśli mówiąc o dezynfekcji powierzchni biurowych, mamy na myśli czyszczenie klamek czy przecieranie biurek środkami do mycia, nawet tymi wyspecjalizowanymi, powinna być ona powtarzana raz dziennie lub częściej.

Mowa tutaj o zdezynfekowaniu sprzętu, blatów i powierzchni wspólnych po zakończonym dniu pracy, lub następnego dnia rano, przed przyjściem pracowników do biura. Jeśli praca toczy się zmianowo, powinniśmy przeprowadzić dezynfekcję pomiędzy poszczególnymi zmianami, aby ograniczyć przenoszenie się zarazków między osobami, które tego dnia nawet się nie zobaczą.

Do tego możemy używać specjalistycznych płynów i sprejów, a także jednorazowych nawilżanych chusteczek, dzięki którym możliwe jest szybkie przetarcie dotkniętej klamki, czy pożyczonej myszki od komputera.

Dezynfekcja poprzez ozonowanie

Zupełnie innym rodzajem jest dezynfekcja powierzchni biurowych poprzez ich ozonowanie, wykonywane przez wyspecjalizowane w tym firmy. Jest to środek kompleksowy, o działaniu wirusobójczym. Ma działanie doraźne i dobrze działa na powierzchnie porowate, a więc takie jak dywany i wykładziny, których częste pranie w biurach jest praktycznie niemożliwe.

Ta metoda jest niedroga oraz niesie ze sobą dodatkowe korzyści, takie jak pozbycie się przykrego zapachu.

Inne metody, których używa się do dezynfekcji to:

  • zimną mgłą przy pomocy generatora ULV;
  • z użyciem suchej pary wodnej;
  • metoda na gorąco;
  • oprysk chemiczny.

Prawo a dezynfekcja powierzchni biurowych

Zastanawiając się nad tym, czy istnieją przepisy regulujące kwestie takie jak dezynfekcja powierzchni biurowych, wiele osób spogląda na to jedynie kątem najnowszego prawodawstwa. Tymczasem, pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo na mocy Kodeksu Pracy.

biuro

Mówi o tym art. 304., w którym czytamy o tym, że „pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą”.