Z usług dermatologów korzysta obecnie wiele osób. Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się badaniem, leczeniem schorzeń skóry, włosów, paznokci. Dodatkowo zajmuje się ona także chorobami ogólnoustrojowymi takimi jak nowotwory skóry, rumienie guzowate czy czerniaki. Wzrost zachorowań na choroby skórne zwiększył w ostatnim czasie popyt na specjalistów w dziedzinie ich leczenia. Jak zatem zostać dermatologiem?
Podział dermatologii jako nauki
Główny podział dermatologii dzieli tę dziedzinę na dwie główne grupy. Pierwszą z nich jest dermatologia kliniczna, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry. Drugą grupą jest dermatologia doświadczalna, która skupia się na badaniach skóry, jej struktury oraz działaniem jej mechanizmów. Warto również być świadomym, że z dermatologią powiązane jest wiele innych dyscyplin z zakresu medycyny. Wenerologia, czyli nauka o chorobach przenoszonych drogą płciową jest ściśle powiązana z dermatologią, Podobnie jest z kosmetologią, medycyną estetyczną, dermatochirurgią czy fotodermatologią. Wiele dziedzin medycyny przenika się z częścią dermatologiczną ze względu na częste występowanie objawów skórnych podczas przechodzenia różnych chorób.
Krótka historia dermatologii
Choroby skórne już od czasów starożytnych były znakami ostrzegawczymi zbliżających się epidemii chorób. Zainteresowanie zmianami skórnymi rozwijało się zwłaszcza w okresach dżumy oraz trądu np. podczas epidemii czarnej śmierci. Wówczas szybkie wykrycie niepokojących objawów na powierzchni skóry dawało możliwość wprowadzenia prymitywnego leczenia lub chociaż odizolowania chorego od reszty społeczeństwa co miało kluczowe znaczenie dla całej populacji ludzkiej. Dopiero w XVIII i w XIX wieku wyodrębniono naukę dermatologię, a wynalezienie mikroskopu spowodował jej szybki rozwój. Obecnie dermatologia jest szybko rozwijającą się nauką, która obejmuje niemal każdy problem skórny. Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług lekarza, co sprawia, że studenci medycyny chętnie podejmują specjalizację w tym zakresie.
Jak zostać dermatologiem?
Każdy dermatolog posiada dyplom ukończenia studiów medycznych. Dermatologia jest specjalizacją, które student może wybrać po ukończeniu podstawowego kierunku jakim jest medycyna. Specjalizacja składa się z dokładnego wprowadzenia w nauki o skórze. Wśród kursów znajduje się między innymi wprowadzenie do dermatologii i wenerologii, kurs diagnostyki i leczenia chorób skórnych o podłożu alergicznym, kurs fotobiologi, mikologii, nauki o chorobach nowotworowych skóry, choroby skóry wieku dziecięcego czy kurs diagnostyki histopatologicznej. Warto wiedzieć, że inaczej prowadzone są programy kursów dla lekarzy po stażu podyplomowym bez specjalizacji, a inaczej dla lekarzy, którzy posiadają specjalizację I stopnia w dermatologii lub wenerologii. Po zakończeniu specjalizacji lekarz może podjąć pracę w prywatnym gabinecie lub w państwowym punkcie.
Jaki powinien być dobry dermatolog?
Mimo, ze dermatologów jest obecnie coraz więcej nie oznacza to, że warto skorzystać z usług każdego. Czym cechuje się dobry specjalista z zakresu chorób skóry? Oprócz oczywistych cech osobowości, które powinien posiadać każdy lekarza jakimi są empatia czy opiekuńczość, dobry dermatolog powinien być precyzyjny i dokładny. Badania skóry wymagają wprawy i doświadczenia, dlatego każdy dermatolog powinien mieć dopracowane techniki wykonywania podstawowych czynności podczas wizyty. Ważne są również warunki panujące w gabinecie oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny, dobre światło czy odpowiednie lupy, dzięki którym każdy pacjent będzie mógł zostać fachowo przebadany.. Dermatolog musi być również asertywny i jednocześnie pełen zrozumienia. Mimo, że specjalizacja jaką jest dermatologia może okazać się bardzo kusząca, nie każdy jest powołany do zostania lekarzem w tej dziedzinie.