Sprawy prawne przeważnie napawają stresem. Prawo jest bardzo skomplikowane i tylko jego dobra znajomość pozwala na pełne rozumienie sprawy. Dlatego zwykle w takich sytuacjach zaczynamy się gubić i pojawia się wiele obaw. Najczęściej chcemy wówczas sięgnąć po pomoc specjalisty.
Wiemy, że prawnik podejdzie do sprawy „na chłodno”, a jego zawodowa znajomość prawa będzie bardzo pomocna. Często jednak nie wiemy, do jakiego prawnika się wybrać. Wątpliwości przysparza nam nie tylko wiarygodność osoby, której chcemy powierzyć naszą sprawę, ale też niepewność, co do specjalności, którą ów prawnik powinien się trudnić. Warto wówczas zasięgnąć podstawowej informacji w Internecie i wśród znajomych, by znaleźć sprawdzonego specjalistę.
Czy prawnik jest zawsze specjalistą w konkretnej dziedzinie?
Nauki prawnicze to bardzo rozległy zakres, dlatego studia prawnicze przygotowują do zajmowania się określoną specjalizacją. Wybierając prawnika, który otwarcie mówi nam o tym, że zajmuje się konkretną dziedziną prawa jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ taka osoba poszerza wiedzę z konkretnego zagadnienia. Codziennie czyta dzienniki ustaw, śledzi dawne i bieżące sprawy związane ze swoim zainteresowaniem. Dzięki temu posiada bardzo szeroką wiedzę związaną z tematem. Możemy wybierać spośród specjalistów w prawie: pracy, medycyny, cywilnym, karnym, spadkowym oraz administracyjnym. Wielu prawników zajmuje się głównie jednym rodzajem spraw, na przykład podziałem majątku, rozwodem, alimentami, sporządzaniem umów, regulaminów i pism.
Czy polecenia to dobry sposób na wybór prawnika?
Szukając prawnika w Internecie, trudno zdecydować się na konkretną osobę. Nie wiemy tak naprawdę, jakimi sprawami zajmowała się wcześniej. Warto popytać wśród znajomych osób. Bardzo często okazuje się, że ktoś z nich spotkał się już z podobną sprawą i może polecić prawnika, który pomógł ją rozwiązać. Warto zainteresować się takim specjalistą. W dodatku decyzji nie opieramy wtedy na internetowej opinii, tylko poleceniu bliskiej nam osoby. Podobnie bywa przecież z doborem dobrego lekarza czy hydraulika. Korzystanie z doświadczenia innych osób, które są dla nas życzliwe, jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z problemami. Może zdarzyć się, że nasi znajomi nie korzystali z usług prawniczych. Warto wówczas poszukać opinii na portalach internetowych. Dobierając odpowiedniego prawnika, miejmy na uwadze, że najtańsze usługi mogą okazać się nie najlepszej jakości. Lepiej wybierać kancelarie, których stawki za usługi są ustalane indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania sprawy. Warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Jakość obsługi klienta czy dyspozycyjność są jednymi z kluczowych kwestii przy wyborze prawnika, zaraz obok jego skuteczności.
Poszukiwanie odpowiedniej kancelarii prawniczej może początkowo wydawać się trudne. Nie zrażajmy się na samym początku. Wystarczy zapytać kilku znajomych o znajomość prawnika albo poszukać informacji na portalach. Ważne, by nie wybierać taniej, ale niskiej jakości usługi, i zwrócić uwagę na skuteczność specjalisty. Pamiętajmy też, że prawnicy zajmują się konkretnymi specjalnościami: podziałem majątku, rozwodem, alimentami, sporządzaniem umów, regulaminów i pism albo posiadają szeroką wiedzę z zakresu konkretnego prawa — prawa pracy, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa spadkowego oraz prawa administracyjnego. Odpowiednio dobrany prawnik okaże się dobrym specjalistą. Istotne by wykazał się nie tylko wysoką skutecznością, ale też dobrą obsługą klienta i dyspozycyjnością.