Odleżyny, pomimo rozwoju medycyny to w dalszym ciągu problem u osób, które nie mają możliwości samodzielnego poruszania się.

Leżenie w łóżku bez możliwości przemieszczenia się czy zmiany pozycji, może doprowadzić do powstania zmian na skórze. Czym są odleżyny i w jaki sposób można im zapobiegać?

W ostatnich latach skuteczność leczenia i zapobiegania powstawania odleżyn znacznie się poprawiła. Jednocześnie nie zniwelowało tego problemu całkowicie, gdyż dalej spora liczba chorych zmaga się z bólem spowodowanym ich powstawaniem. Najczęściej odleżyny pojawiają się u osób trwale unieruchomionych.

Dlatego tak istotne jest zapewnienie chorym odpowiedniego miejsca do leżenia bądź siedzenia, a także wprowadzenie profilaktyki powstawaniu ran. Osoby zmagające się z odleżynami dobrze wiedzą, że nie powodują one tylko bólu, ale nierzadko również prowadzą do poważnych zakażeń organizmu.

Czym są odleżyny?

Odleżyny to poważne uszkodzenia skóry i otaczającej jej tkanek, które wynika ze zbyt długiego ucisku w jednym miejscu. Powstają one w wyniku zaburzenia ukrwienia miejsc, na których opiera się pacjent podczas leżenia. Efektem tego jest poważne uszkodzenie komórek, a nawet powstanie zmian martwiczych skóry, które w praktyce jest nieodwracalne i niezwykle bolesne.

Dlatego tak istotne jest, aby osoba, która nie może w wyniku chorób lub po wypadku poruszać się samodzielnie, miała zapewnione odpowiednie łóżko szpitalne i materac przeciwodleżynowy.

Pierwsze zmiany skórne, które mogą zwiastować pojawienie się odleżyn pojawiają się niespodziewanie. Pacjent oraz jego opiekunowie powinni obserwować skórę, aby w porę zareagować i szybko wyleczyć powstające odleżyny. W zaawansowanym stanie odleżyny sprawiają ogromny ból, a nieleczone w większości przypadków prowadzą do infekcji organizmy, która może dla pacjenta zakończyć się śmiercią.

Kiedy i u kogo pojawiają się odleżyny?

W większości przypadków na odleżyny cierpią osoby starsze, które w wyniku choroby bądź po operacji i wypadku zostają unieruchomione na wózku inwalidzkim bądź są zupełnie przykute do wózka. Odleżyny pojawiają się również u pacjentów młodszych, którzy z różnych względów nie mogą się samodzielnie poruszać, a ich kończyny pozostają w stanie spoczynku.

Odleżyny mogą pojawić się w niemal każdym miejscu na ciele, w różnym momencie. Nie ma określonego czasu, który sprawia, że nieustanny ucisk na skórę wywołuje powstawanie zmian martwiczych na skórze, dlatego tak istotna jest obserwacja całego ciała pacjenta. Zwłaszcza, że odleżyny pojawiają się nie tylko na plecach, nogach czy rękach, ale mogą również wystąpić w okolicach uszu, łopatek, łokci czy nawet kostek.

Skutki zdrowotne pojawienia się odleżyn

Skutki zdrowotne spowodowane pojawieniem się odleżyn są niezwykle poważne i w niektórych przypadkach mogą prowadzić do śmierci pacjenta. O ile pierwsze tygodnie pojawienia się zmian martwiczych na skórze nie są specjalnym utrudnieniem u pacjenta, o tyle już w późniejszym czasie wiele osób skarży się na dyskomfort, a następnie trudny do ukojenia ból.

Zupełne zaniedbanie odleżyn sprawia, że skóra i tkanki w tym miejscu obumierają, a samo miejsce staje się idealnym siedliskiem dla bakterii i wirusów, które przedostają się do organizmu. Oprócz poważnych infekcji organizmu zwiększa się ryzyko śmierci oraz rozwoju sepsy.

jak zapobiegać odleżynom

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu odleżyn?

Odleżynom można jednak zapobiegać różnymi metodami. Oprócz obserwacji ciała pacjenta, można wprowadzić w codzienną rutynę liczne ćwiczenia oraz masaże zapobiegające powstawaniu martwicy. Dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku osób zupełnie unieruchomionych, jest zakup profesjonalnego łóżka szpitalnego oraz materaca, którego struktura będzie zapewniała przepływ powietrza i zapobiegała powstawaniu odleżyn.

Łóżka szpitalne przeciw odleżynom

Odpowiedni sprzęt medyczny pomoże zapobiegać powstawaniu odleżynom – zwłaszcza jeśli pacjent będzie podczas leżenie odczuwał komfort. Dodatkowo profesjonalne łóżka medyczne z materacem wspomogą proces regeneracji, a także ukoją ewentualny ból, który pojawia się na pierwszych etapach powstawania odleżyn.

Specjalistyczne łóżka szpitalne warto zamawiać jedynie u doświadczonych producentów oraz sprzedawców mebli medycznych.