Znalezienie skutecznego sposobu leczenia cukrzycy to zdecydowanie jedno z największych wyzwań medycznych XXI wieku. Choć już dziś istnieje wiele leków opracowanych specjalnie po to, by walczyć z cukrzycą, ostatecznie wiele popularnych sposobów zwyczajnie zawodzi, szczególnie w przypadku sytuacji, gdy jej głównym powodem jest otyłość. Ta ostatnia stanowi obecnie ogromny problem na skalę globalną i to właśnie jej leczenie ma stać się nowym sposobem na walkę z cukrzycą. Jak? Poprzez zabiegi operacyjne. Czym jest chirurgia metaboliczna i jakie niesie za sobą korzyści?

Na czym polega chirurgia metaboliczna?

Operacyjne leczenie otyłości i cukrzycy to dość nowa gałąź medycyny, która choć w ostatnich latach rozwinęła się znacząco, dalej stanowi dla wielu dość zagadkowy temat. Chirurgia metaboliczna, bo tak należy ją określać, to przede wszystkim sposób radzenia sobie z otyłością odporną na znane dotychczas sposoby jej leczenia, w tym także diety i aktywność fizyczną. Co ciekawe jednak, specjaliści zauważyli w niej szansę walki z cukrzycą skojarzoną z otyłością, która do tej pory bywała wręcz niemożliwa do opanowania i przyczyniała się do sporej liczby zgonów wśród chorych.

chirurgia metaboliczna

Operacje metaboliczne polegają w większości przypadków na wycięciu fragmentu jelita lub żołądka, zmieniając tym samym przepływ i wchłanianie pożywienia przez układ pokarmowy, przyczyniając się do spowolnienia tempa przybierania na wadze, a wręcz jego całkowitego odwrócenia. Metod chirurgicznego leczenia otyłości można znaleźć dziś co najmniej kilka, choć wszystkie zabiegi można podzielić na dwie główne kategorie: zabiegów restrykcyjnych oraz wyłączających. Te pierwsze będą dotyczyły wszelkich zabiegów fizycznie ograniczających objętość spożywanych pokarmów, natomiast drugie zmniejszą ich trawienie i wchłanianie.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii metabolicznej jest tzw. mankietowa resekcja żołądka, polegająca na wycięciu znacznej jego części i tym samym zmniejszeniu jego całkowitej objętości. Metoda ta gwarantuje szybszą niż w przypadku zabiegów wyłączających utratę masy ciała oraz powoduje redukcję wydzielania hormonu odpowiedzialnego za poczucie głodu. Jednocześnie jest też metodą znacznie bezpieczniejszą niż metody wyłączające, co z perspektywy pacjentów starszych oraz bardzo otyłych może okazać się decydujące.

Zalety chirurgii metabolicznej

Szybka pomoc w walce z nadwagą, szczególnie u osób odpornych na tradycyjne metody zrzucania zbędnych kilogramów to oczywista zaleta chirurgii metabolicznej, lecz jak się okazuje, nie jedyny powód dla którego operacyjne odchudzanie staje się tak popularne wśród lekarzy. Ostatni wzrost zainteresowania chirurgią metaboliczną można zdecydowanie połączyć z ciągłym poszukiwaniem metod walki z cukrzycą i odkryciem, że w przypadku nawet 80% osób, u których przeprowadzono w ostatnich latach zabiegi resekcji żołądka, konieczność stosowania insuliny została całkowicie zlikwidowana.

Otyłość to jedna z częstych przyczyn cukrzycy, która po osiągnieciu zaawansowanego stadium jest trudna, jeśli nie niemożliwa do wyleczenia. Dzięki chirurgii metabolicznej, wielu pacjentów w ostatnich latach zyskało szansę na dłuższe życie, w dodatku często bez cukrzycy.

Wracając do korzyści związanych bezpośrednio ze zmniejszaniem pojemności żołądka lub uniemożliwianiem wchłaniania pożywienia w nadmiernych ilościach, w przypadku wielu pacjentów chirurgia metaboliczna jest jedyną szansą na zmniejszenie wagi i powrót do sprawności fizycznej gwarantującej dalszą poprawę zdrowia. Można oczywiście uważać, że początkowo operacje bariatryczne wymuszają natychmiastową zmianę przyzwyczajeń i trybu życia i z powodu swojej rozległości mogą być równie niebezpieczne, co życie z otyłością, jednak realia pokazują że możliwe powikłania pooperacyjne są nieustannie minimalizowane, tak by chirurgia metaboliczna przynosiła jak najlepsze rezultaty.

bariatria

Wzrost zainteresowania operacjami bariatrycznymi

Wydawać by się mogło, że chirurgia metaboliczna zrodziła się z potrzeby pomocy osobom, które nie chcą poddać się diecie i nie potrafią zrzucić nadmiernych kilogramów. W rzeczywistości jednak operacje bariatryczne są dziś przeprowadzane coraz częściej nie tylko ze względu na postęp poczyniony w dziedzinie chirurgii metabolicznej, ale przede wszystkim z konieczności spowodowanej masowym wzrostem liczby osób otyłych na świecie. Szacuje się, że nawet 15 milionów Europejczyków jest dziś odpornych na nieoperacyjne metody leczenia otyłości, a tym samym zagrożonych bądź cierpiących na spowodowaną przez nią cukrzycę. Działania chirurgów są dla takich osób jedyną deską ratunku.