Płyta główna to jeden z najważniejszych elementów komputera. Jest to pewnego rodzaju szkielet, który łączy wszystkie niezbędne do pracy podzespoły i pośredniczy w komunikowaniu się między nimi.
Z tego względu element ten powinien być wysokiej jakości, ponieważ drogie i wydajne podzespoły umieszczone na słabej i taniej płycie głównej, mogą nawet ulec uszkodzeniu w przypadku gdy płyta nie da sobie rady z tak dużym obciążeniem. Oczywiście przyczyn awarii płyt głównych jest zdecydowanie więcej. Najczęściej rozwiązaniem w przypadku jej uszkodzenia jest wymiana na nową, ale istnieje również szansa na naprawę płyty głównej. Wymaga to sporej wiedzy, umiejętności i niezbędnych narzędzi, jednak w niektórych przypadkach jest to jak najbardziej możliwe.
Najczęstsze usterki pływy głównej
Uszkodzenie lub problemy z działaniem płyty głównej mogą wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn. Mogą one być spowodowane zarówno błędami ze strony użytkownika komputera jak i czynnikami niezależnymi od niego. Z pewnością najczęstszym błędem jest wybieranie niskiej jakości płyt głównych do wydajnych podzespołów.
Często osoby nieznające się na temacie inwestują w drogi procesor czy kartę graficzną, a oszczędzają na płycie głównej, bo przecież nie wpływa ona na wydajność komputera. Jest to spory błąd, który bardzo często prowadzi do poważnych uszkodzeń spowodowanych np. wadami fabrycznymi płyty lub jej przeciążeniem. Z racji tego, że do płyty głównej podłączone są wszystkie inne podzespoły, to w przypadku problemów z jej działaniem również one mogą ulec uszkodzeniu.
Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku przepięcia elektrycznego w sieci spowodowanego np. przez uderzenie pioruna, uszkodzenie linii energetycznej lub inne tego typu zdarzenia. Ochronę przed takim przepięciem zapewniają listwy zasilające wyposażone w bezpiecznik, a także systemy bezpieczeństwa stosowane w zasilaczach komputerowych.
Jednak w przypadku gdy te dwa elementy nie zapewnią ochrony, najczęściej uszkodzeniu ulega właśnie płyta główna. Przyczyną awarii może być także uszkodzenie fizyczne np. zalanie, upuszczenie komputera, lub też błąd podczas jego montażu.
Z reakcji tego, że na płycie głównej znajduje się sporo różnego rodzaju gniazd np. USB, to istnieje również szansa, że to właśnie one ulegną uszkodzeniu. Jest to częsty problem, szczególnie w laptopach, gdzie gniazda ulegają uszkodzeniu np. z powodu niewłaściwego ich użytkowania lub zapominania o odłączeniu urządzenia od gniazda w momencie transportowania laptopa. W komputerach stacjonarnych tego typu usterka również może mieć miejsce.
Czy uszkodzoną płytę główną można naprawić?
Wszystko zależy od obszaru, zakresu i rodzaju uszkodzeń. Ogólnie w bardzo wielu przypadkach naprawa płyty głównej komputera jest możliwa i z tego rozwiązania korzystają szczególnie osoby, które posiadają drogą płytę główną, ponieważ naprawa też trochę kosztuje, szczególnie gdy uszkodzenia są na tyle duże, że niezbędne jest lutowanie układów w technologii BGA. Profesjonalne serwisy komputerowe naprawdę mogą w tej kwestii bardzo dużo zdziałać, dlatego warto korzystać z ich usług. Pozwoli to na szybkie odnalezienie przyczyny usterki i jej usunięcie.
Kiedy konieczna jest wymiana płyty głównej?
W przypadku gdy uszkodzenia płyty głównej są bardzo rozległe i zaawansowane, jedynym wyjściem z sytuacji może okazać się jej wymiana na nowy egzemplarz. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku starszych lub najtańszych modeli płyt głównych, których naprawa jest nieopłacalna z racji niskiej wartości oraz wysokich kosztów usunięcia usterki. Wymianę płyty głównej zawsze powinno się zlecić specjalistom, ponieważ jest to czynność skomplikowana i wymagająca odpowiedniej wiedzy, narzędzi i umiejętności.
Gdzie szukać pomocy w przypadku uszkodzenia płyty głównej?
Jeśli płyta główna w komputerze została uszkodzona, niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego. Tylko profesjonalni serwisanci wyposażenie w niezbędne urządzenia diagnostyczne i narzędzia będą w stanie rozpoznać przyczynę problemu i podjąć odpowiednie kroki w celu jej wyeliminowania, czy to przez naprawę płyty, czy też jej wymianę. Często zdarza się tak, że przyczyną problemu jest naprawdę błaha sprawa i usunięcie usterki, zajmuje niewiele czasu, ale bez skorzystania z usług specjalistów nie dowiemy się tego.