Chyba każdy marzy o sprawnym laptopie do pracy czy przeglądania internetu, prawda? Najlepiej, aby był tak wydajny, aby móc również na nić zagrać w swoją ulubioną grę czy korzystać z przydatnych aplikacji i programów. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się zakup notebooka firmy Apple, który należy do pierwszej ligi jeśli chodzi o jakość i wydajność sprzętu.

Decydując się na zmianę notebooka zastanawiamy się, czy faktycznie Apple będzie dobrym rozwiązaniem. Wiele się słyszy o awaryjności notebooków Apple, a także problemach związanych z naprawą i serwisem poszczególnych komponentów. O ile dawniej faktycznie tak było, o tyle współcześnie produkty do pracy Apple cieszą o wiele lepszą jakością, a na rynku pojawia się coraz więcej serwisów specjalizujących się w naprawie sprzętu.

Czy większa awaryjność Apple to mit, czy rzeczywistość? Dlaczego laptopy Apple są najlepsze i co je wyróżnia spośród innych? Gdzie aktualnie można serwisować notebooki Apple? 

Notebooki Apple – wydajność przede wszystkim 

Produkty firmy Apple są niezwykle popularne na całym świecie i zazwyczaj każdy kojarzy urządzenia z popularnym logo nadgryzionego jabłuszka. Nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno notebooki, jak i iPhony są uznawane za najczęściej wykorzystywane do pracy urządzenia elektroniczne. O ich zaletach mówią również specjaliści, którzy od lat pracują na MacBookach, zsynchronizowanych ze smartfonem Apple.

Co zatem wyróżnia notebooki Apple od innych laptopów. Przede wszystkim najważniejszą rolę w pracy na MacBookach odgrywa wydajność urządzenia. Długi czas pracy baterii, a także szybka reakcja oraz synchronizacja plików sprawiają, że wiele osób już nigdy nie wraca do urządzeń innych firmy oraz oprogramowania Windows. 

Pierwszego MacBooka wypuszczono na rynek w 2006 i bardzo szybko zyskał on na popularności. Dwie serie – Air oraz Pro – są dostosowane do najbardziej wymagających konsumentów, a możliwość ich personalizacji sprawiła, że nieustannie zaliczają kolejne wzrosty sprzedaży. Notebooki ze względu na dużą pamięć oraz wysoką wydajność pracy baterii pozwalają na lepszą i szybszą pracę. Jednocześnie niesamowita grafika, a także wydajny proces sprawiają, że bez problemu laptop może służyć jako niezawodne urządzenie dla graczy. 

Czy notebooki Apple szybko się psują? 

Z raportu Consumer Reports wynika, że MacBooki Apple są jednym z najmniej awaryjnych sprzętów do pracy, jakie istnieją na rynku. Oczywiście nie oznacza to, że żadne problemy nie występują po pewnym czasie użytkowania, ale w porównaniu do laptopów innych producentów, Apple prezentuje się najlepiej. 

Awaryjność urządzenia dzieli się na dwie kategorię – problemy techniczne z notebookiem oraz awarię systemu. Każde z nich może wynikać z normalnego zużycia sprzętu, wady konstrukcyjnej czy błędu systemowego leżącego po stronie producenta. Warto przy tym pamiętać, że do takich awarii dochodzi rzadko. 

Jakie są najpopularniejsze usterki notebooków Apple? Specjaliści zajmujący się serwisowaniem produktów Apple zarejestrowali, że w przypadku notebooków najczęstszym problemem jest matryca oraz konieczność wymiany klawiatury na nową. Miganie obrazu, pojawienie się pasów na ekranie czy jego zupełny brak pomimo podświetlenia mogą oznacza wymianę matrycy na nową. Zdarzają się także usterki układu graficznego oraz płyty głównej, a nawet układu chłodniczego. W starszych modelach notebooków może być konieczna wymiana napędu CD/DVD bądź złącza odpowiedzianego za zasilanie urządzenia. 

Problemem może być także zalanie bądź zaniedbanie czyszczenia klawiatury, co może doprowadzić do jej zupełnej wymiany. Tu jednak nie idzie o awaryjność urządzenia, co o nieostrożność użytkownika. Warto zadbać, aby przynajmniej raz w roku oddać MacBooka na kompleksowe czyszczenie, przez co możliwe będzie przedłużenie czasu jego bezawaryjnego działania. 

Gdzie serwisować notebooki Apple? 

Naprawa laptopów Apple nie jest już tak problematyczna, jak jeszcze wiele lat temu. Na rynku pojawiło się wiele serwisów, specjalizujących się w naprawach awaryjnych MacBooków. Do jakiego serwisanta warto się zatem zgłosić? 

Certyfikowany serwis notebooków Apple pozwala na trwale usunięcie problemu, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich standardów prezentowanych przez producenta. Doświadczenie, a także rzetelna wiedza pracowników serwisu powinna być zatem poparta udokumentowanymi certyfikatami IPC, a także być w posiadaniu profesjonalnego sprzętu. 

Obecnie notebooki Apple nie są tak awaryjne jak dawniej. Dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup, a sam MacBook z pewnością będzie służył przez wiele lat.