Soczewki to świetne rozwiązanie pod wieloma względami. Wiele osób decyduje się na tą opcję przy wadzie wzroku ze względu na możliwość bezproblemowego uprawiania sportu.
Soczewki zapewniają maksymalny komfort, przez co można cieszyć się każdą minutą na siłowni, podczas joggingu czy każdej innej aktywności fizycznej.
Soczewki kontaktowe w sporcie
Na boisku nie spotyka się sportowców w okularach, tak samo podczas mistrzostw olimpijskich. Powstanie soczewek umożliwiło wielu osobom uprawianie ukochanego sportu, a nawet spełnianie sportowych marzeń. Niektóre dyscypliny dyskwalifikowałyby wszystkich okularników. Ciężko wyobrazić sobie np. sporty walki, gdzie zawodnicy mają na nosie okulary.
Podczas wielu aktywności wykonuje się gwałtowne ruchu. Noszenie okularów spowodowałoby ich ciągłe zsuwanie się lub spadanie. Okulary w sporcie sprawiają nie tylko dyskomfort, ale stanowią także ryzyko zbicia szkiełek, złamania okularów, a dla sportowca stanowią zagrożenie np.: skaleczenie. Soczewki to ogromne ułatwienie w wielu dyscyplinach sportowych. Wyjątkiem jest pływactwo, a nawet zwykłe kąpiele w basenie, jeziorze czy morzu.
Soczewki a kontakt z wodą
Będąc użytkownikiem soczewek należy ze szczególną ostrożnością unikać wody. Dotyczy to zarówno chlorowanej wody basenowej, jak i tej z otwartych akwenów. Kontakt wody z soczewką zwiększa ryzyko zakażenia drobnoustrojami, nawet tymi naturalnie występującymi w wodzie. Normalnie nie stanowią zagrożenia dla człowieka, jednakże w momencie, kiedy te mikroorganizmy osiadają na soczewkach mogą doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.
Pływanie w soczewkach, kiedy oczy mają bezpośredni kontakt z wodą, może skutkować zakażeniem oka bakteriami, wirusami i grzybami. To w efekcie może doprowadzić do poważnych infekcji, stanów zapalnych, a nawet owrzodzenia rogówki. Największym zagrożeniem jest zapalenie rogówki wywołane pierwotniakiem akantoameba. Objawami tego zapalenia jest uczucie ciała obcego pod powieką, długo utrzymujące się zaczerwienienie i podrażnienie oczu, zniekształcone i zamazane pole widzenia. W tragicznych przypadkach doprowadza nawet do utarty wzroku czy przeszczepu rogówki. Na szczęście jest to rzadka przypadłość, nie mniej jednak należy mieć na uwadze wszystkie zagrożenia.
Co zrobić po pływaniu w soczewkach?
Zasady prawidłowej higieny soczewek powinny być znane każdemu kto z nich korzysta. Mimo, że stosowanie się do podstawowych wytycznych nie sprawia problemu to warto zapoznać się z dodatkowymi zasadami na wypadek wakacyjnego szaleństwa nad morzem czy na basenie.
- Przed wejściem do publicznego zbiornika trzeba bezwzględnie zdjąć soczewki. Innym sposobem jest pozostawienie soczewek i założenie szczelnych gogli, używanych często przez profesjonalnych pływaków.
- Jeśli do oczu dostanie się woda z basenu, jeziora czy morza należy natychmiast wyrzucić soczewki i wymienić je na nową parę.
- Jeśli będąc w wodzie zauważy się, że soczewka się zsunęła – nie można jej ponownie zakładać na oko, ani przepłukiwać wodą ze zbiornika.
- Każdorazowo należy stosować płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Chemiczny skład pozwoli usunąć z powierzchni część niebezpiecznych drobnoustrojów.
- Jeśli oczy staną się zaczerwienione, zaczną boleć lub swędzieć trzeba niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą i przekazać mu wszystkie informacje odnośnie dyskomfortu i bólu.
Oczywiście można korzystać z basenów czy innych zbiorników wodny bez styczności oka z wodą, bez zanurzania głowy. Jednakże zawsze istnieje ryzyko chlapnięcia czy zalania oka przez inne osoby lub nadpływająca falę. Ekonomicznym sposobem na bezpieczne pływanie są jednodniowe soczewki kontaktowe, które po opuszczeniu wody można wyrzucić bez obaw o zagrożenie zdrowia i o straty pieniężne.