Położone na północy Polski Mazury opisywane są jako region geograficzno-kulturowy, rozciągający się na obszarze Pojezierza Iławskiego i Pojezierza Mazurskiego. Nazwa “Mazury” pochodzi od znaczenia przedrostka “maz-”, który oznaczał “brudzić”, a wziął się od “maź”, oznaczającego smołę, co stanowiło odniesienie do smolarzy licznie zamieszkujących teren dzisiejszych Mazur. Dlaczego warto wybrać się na Mazury? Gdzie szukać najlepszego noclegu?

Dlaczego Mazury są tak atrakcyjne dla odwiedzających?

Bliskość natury

Mazury zalicza się do najatrakcyjniejszych miejsc nie tylko w kraju, lecz też i na świecie. Jednak nie tylko piękno krajobrazu jest czynnikiem przemawiającym za wyjazdem na Mazury. Liczą się również aspekty takie jak jakość powietrza, które na Mazurach jest dużo czystsze niż w innych regionach kraju.

Ponadto trudno nie wspomnieć o bliskości licznych jezior, których na Mazurach jest łącznie ponad 3 000. Do tego dochodzą liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody oraz piękne, czyste środowisko, jakiego ze świecą szukać w niektórych miejscach w kraju.

Cisza i spokój

Coraz chętniej uciekamy przed zgiełkiem do położonych na spokojnych terenach domków, gdzie wokół rozciągają się jeziora i lasy, a nad ranem budzi nas śpiew ptaków. Co ciekawe, w dobie szybkich światłowodów oraz internetu dostępnego zawsze i wszędzie, coraz chętniej uciekamy do miejsc, w których tego dostępu zwyczajnie nie ma. Płacimy za luksus bycia offline, z daleka od świata i hałasu. W dodatku robimy to nad wyraz chętnie.

Idealne trasy na wyprawy

Jeśli uwielbiasz wycieczki piesze, rowerowe, lub nawet wyprawy motocyklem, wyjazd na Mazury będzie doskonałym pomysłem. Liczne trasy, piękne krajobrazy i mnóstwo miejsc, w których można zatrzymać się na piknik i wziąć kilka głębszych oddechów, to doskonała propozycja dla wszystkich odkrywców nowych miejsc.

Ciekawe propozycje dla dzieci

Mazury są znane przede wszystkim z licznych jezior i pięknych krajobrazów, jednak, jak rodzice wiedzą z praktyki, tego typu atrakcje nie wystarczają dla najmłodszych. Na szczęście jednak istnieje wiele miejsc, w które możesz zabrać swoje maluchy i spędzić z nimi długie godziny na dobrej zabawie. Warto tutaj wspomnieć o Parku Dzikich Zwierząt, spływach kajakowych, Parku Żubrów i Puszczy Boreckiej, a w sezonie zimowym dużą popularnością cieszą się wyciągi narciarskie.

Idealne dla miłośników “eko”

Jeśli wiedziesz ekologiczny styl życia, Mazury w pełni sprostają Twoim oczekiwaniom. Była już mowa o czystym powietrzu i o środowisku znacznie czystszym niż w innych regionach kraju, lecz warto jako ciekawostkę wspomnieć kilka słów na temat rozwoju energetyki alternatywnej. Liczne cieki wodne sprzyjają budowaniu lokalnych elektrowni, rozwijając tym samym sektor wodno-energetyczny. Ponadto, od 2007 roku w Kisielicach istnieje Stacja Energii Wiatrowej. Można więc powiedzieć, że Mazury są jednym z przodujących regionów Polski w zakresie energetyki alternatywnej.

Gdzie szukać najlepszego noclegu na Mazurach?

Nie ulega wątpliwości fakt, że obecnie mamy zupełnie inne standardy obiektów noclegowych i odmienne oczekiwania, niż jeszcze jakieś 20 lub 30 lat wstecz. Okazuje się jednak, że nadal nie wszystkie miejsca takie oczekiwania spełniają lub są już zwyczajnie zarezerwowane. Dodatkowo na ogół większość portali rezerwacyjnych skupia się głównie na ofercie noclegowej najpopularniejszych miejscowości, co przekłada się m.in. na wyższe ceny.

Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie w postaci internetowej wyszukiwarki z noclegami fajnewczasy.pl, w którym uwzględnione są również mniej znane miasteczka i wsie, w których również masz szansę na znalezienie atrakcyjnego domku, pensjonatu lub pokoi.