Zegarek to nie tylko modny dodatek, który świetnie będzie pasował zarówno do eleganckiej, codziennej czy sportowej stylizacji. Współcześnie stosowany jest także przez sportowców, w tym nurków. Wiele osób tak się przywiązuje do istnienia zegarka, że nie ściąga go do snu czy kąpieli, a o jego istnieniu przypomina sobie dopiero przy sprawdzaniu godziny.

Zegarek powinien być praktycznym gadżetem, odpornym na wszelkie działania mechaniczne. Dobrze jeśli potrafi sprawdzić się w ekstremalnych sytuacjach i co najważniejsze – nie ulega zniszczeniu nawet na głębokości kilku metrów podczas nurkowania. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zegarki spełniają takie funkcje. Jaki wybrać zegarek, aby był funkcjonalny?

Wodoszczelny zegarek na urlopie

Wyjeżdżając na urlop nierzadko zapominamy o zegarku, który przez znaczną część roku znajdował się na naszym nadgarstku. Częste kąpiele w basenie, morzu czy oceanie nie są dla niego niebezpieczne, jeśli posiada odpowiednia klasę wodoszczelności. Podobnie wygląda sprawa podczas nurkowania na wykupionych wycieczkach. Niektóre zegarki faktycznie nie uszkodzą się podczas codziennej kąpieli, ale problem może się pojawić na sporej głębokości. Dlatego przed wyborem konkretnego zegarka warto poznać klasy wodoszczelności i wybrać taki gadżet, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

Jak sprawdzić klasę wodoszczelności?

Zegarek to dodatek, o który warto dbać w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. Jeśli zatem pływanie i nurkowanie to częste aktywności, warto zadbać o to, aby zegarek posiadał funkcje dostosowane do ich uprawiania.

zegarek do nurkowaniaZanim jednak zaczniemy używać zegarek w wodzie albo w innych warunkach, które charakteryzują się ogromną wilgotnością – na przykład w saunie, warto się wcześniej zorientować czy został on do tego przystosowany. Wszystkie najważniejsze informacje najczęściej znajdują się na stronie internetowej producenta konkretnego modelu. Nierzadko takich informacji udzielają także sprzedawcy. Jeśli jednak z jakiś względów nie mamy dostępu do Internetu, wszystkie najważniejsze sprawy odnośnie użytkowania zegarka znajdą się w jego karcie gwarancyjnej.

Wiele zegarków na deklu ma również wygrawerowaną klasę wodoszczelności. Niektóre modele takie informacje mają także na tarczy – zwłaszcza te przeznaczone do uprawiania sportów. Dzięki temu nawet przed zakupem będziemy wiedzieć, czy zegarek nie zacznie parować po kąpieli w basenie, czy może przeżyje nawet nurkowanie na dużych głębokościach.

Co oznaczają poszczególne oznaczenia?

W teorii klasy wodoszczelności dzielimy na 7 kategorii z czego pierwsza Waterresistant oznacza, że zegarek może ulec zalaniu już nawet podczas mycia rąk. Pozostałe oznaczenia od najsłabszej szczelności do największej:

  1. 30m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar – zegarek jest przeznaczony jedynie do przypadkowego kontaktu z wodą, na przykład w momencie zachlapania przy sprzątaniu, myciu rąk.
  2. 50m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar – można w nich bez problemu kąpać się w wannie lub pod prysznicem, jednak podczas pływania w basenie mogą ulec zalaniu.
  3. 100m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar – przeznaczony do pływania w basenie, a także zwykłego nurkowania bez specjalistycznego sprzętu.
  4. 200m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar – z tym zegarkiem można nurkować na większych głębokościach z akwalungiem.
  5. 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar – klasa szczelności pozwala na swobodne nurkowanie z butlą do maksymalnie kilkudziesięciu metrów.
  6. Zegarki z klasą wodoszczelności powyżej 300m to profesjonalny sprzęt do nurkowania.

Jaki zegarek będzie idealny do nurkowania?

Przy poznaniu klasy wodoszczelności należy jednak pamiętać, że wszystkie są sprawdzane w warunkach laboratoryjnych, czyli statycznych. Zegarek spoczywa w wodzie bez ruchu, natomiast w praktyce podczas pływania na zegarek wywoływane jest znacznie większe ciśnienie. Widząc to, planując nurkować z zegarkiem, lepiej zdecydować się na model z najwyższą klasą wodoszczelności. Warto przy tym pamiętać, że klasa wodoszczelności 100m nie oznacza, że można z nim pływać na głębokości 100 metrów.

Do swobodnego nurkowania bez żadnego sprzętu można już ubrać zegarki z wodoszczelnością 100m, ale dla bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na zegarek do nurkowania z oznaczeniem 200m.