Biurko lekarskie to nieodłączny element wyposażenia każdego gabinetu. Ich zadaniem jest ułatwienie pracy i utrzymanie doskonałej organizacji przestrzeni każdego lekarza.

Aranżacja przestrzeni pracy. Czyli jak wybrać idealne biurko lekarskie.

Ważne, by mebel spełniał ponadto wymogi zawarte w ustawie z dnia 20 maja 2010 roku, poruszającej kwestię wyrobów medycznych. W dokumencie ujęto, jak prawidłowo należy czyścić i dezynfekować powierzchnie w gabinecie lekarskim. Istotne jest więc z jakiego materiału zostały wykonane urządzenia. Meble powinny spełniać ponadto jeszcze jedną ważną cechę – być estetyczne, co dodatkowo sprzyja poczuciu komfortu pacjentów. Na co więc zwrócić uwagę, przy wyborze idealnego biurka lekarskiego? Jakie biurko warto wziąć pod uwagę?

Idealne biurko dla lekarza, czyli jakie?

Idealne biurko lekarskie to połączenie klasycznego wzornictwa, funkcjonalności, bezpieczeństwa i ergonomii. Nie tylko powinno sprzyjać bieżącym czynnościom lekarza, ale też być wygodne, na wypadek wielu godzin pracy. Właściwa aranżacja przestrzeni gabinetu i idealnie dobrane meble poniekąd decydują o jakości pracy. W oczach pacjentów budują natomiast obraz miejsca bezpiecznego i komfortowego. Optymalna wielkość powierzchni blatu powinna pomieścić zarówno sprzęt komputerowy, jak i potrzebne do pracy dokumenty. Żadne z urządzeń i akcesoriów nie mogą zakłócać przebiegu płynnej pracy i rozmowy.

Biurko lekarskie to kluczowe miejsce w gabinecie, gdyż to właśnie przy nim ma miejsce pierwszy kontakt lekarza z pacjentem. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy rozmówcami, by obie osoby odczuwały osobisty komfort. Istotna jest także wysokość krzeseł. Zarówno lekarz, jak i pacjent powinni znajdować się na tej samej wysokości. Niedopuszczalne jest, by któregoś z rozmówców zasłaniał monitor komputera. Biurko powinno mieć optymalną wysokość i brać pod uwagę również osoby o niskim wzroście. Ważne jest, by przestrzeń nóg lekarza i pacjenta oddzielała płyta, uniemożliwiająca fizyczny kontakt.

Doskonale rozplanowana przestrzeń przy biurku:

  • ułatwia utrzymanie swobodnego kontaktu wzrokowego,
  • umożliwia pełną słyszalność obu osób,
  • umożliwia lekarzowi obserwację reakcji pacjenta na zadawane pytania,
  • umożliwia przeprowadzenie swobodnej rozmowy
  • ułatwia przeprowadzenie badania wstępnego, jeśli zachodzi taka konieczność, np. w przypadku niesprawności pacjenta.

biurko lekarskie producent

Przykładowy model biurka medycznego od U.B.M. KOTASIŃSKA

Biurko lekarskie BIM

Biurko lekarskie BIM to zaawansowany mebel zaprojektowany z myślą o placówkach medycznych. Charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania, bezpieczeństwem i szeroką funkcjonalnością. Dzięki wykorzystanym rozwiązaniom doskonale sprawdzi się jako mebel w gabinecie lekarskim, jak i w recepcji. Ogromnym plusem biurka BIM jest duża powierzchnia użytkowa umożliwiająca pracę ręczną przez fizyczne uzupełnianie dokumentacji, z płynną obsługą komputera, również umieszczonego na blacie biurka.

Całkowite wymiary biurka wynoszą: 120 cm szerokości, 60 cm głębokości. Wysokość oscyluje w granicach od 74 – 77 cm. Szerokie i pojemne szuflady zostały zaprojektowane z myślą o pomieszczeniu w nich dokumentacji medycznej każdego formatu, od zeszytów, skoroszyty, książki po segregatory, a nawet pudełka dedykowane przechowywaniu drobnych akcesoriów. Dolna szuflada posiada możliwość przechowywania w niej teczek zawieszkowych, o formacie A4. Pojemniki zostały zabezpieczone zamkiem centralnym zamykanym na klucz. Do każdej szuflady producent przewidział po dwie pary kluczy. Stelaż biurka został wykonany z profili stalowych odpornych na korozję.

Blat został pokryty specjalną powłoką melaminową, ułatwiającą dezynfekcję i czyszczenie. Dzięki wysokiej jakości materiałów, możliwie jest stosowanie silnych środków odkażających i czyszczących, bez obawy o uszkodzenie blatu. Cechą wartą wyróżnienia jest sposobność regulacji wysokości biurka. Istotną informacją jest to, iż istnieje możliwość zamontowania kontenerka z szufladami po dowolnej stronie.