Internet to podstawowe narzędzie pracy, które otacza nas w każdym momencie. Współczesny człowiek nie mógłby wyobrazić sobie świata w obecnej formie bez systemów połączonych z siecią internetową. Dlatego wciąż pojawiają się nowsze technologie, które usprawniają jego działanie.
Najlepszym wyborem na ten moment jest Internet światłowodowy. To najszybsza z aktualnie dostępnych technologii, która pozwala na przyspieszenie pracy i zwiększenie wydajności. Jednak za swoją niesamowitą prędkością pociąga konsekwencje – światłowody to zupełnie inne, niż dotychczas znane były, przewody. Ich montaż i serwisowanie wymaga specjalistycznego sprzętu i szerokiej wiedzy z zakresu Internetu światłowodowego.
Dlatego serwisanci potrzebują do pracy specjalistycznego sprzętu, który pozwoli na montaż i dostosowanie parametrów. Wśród podstawowych elementów wyposażenia serwisanta sieci światłowodowej znajdą się takie narzędzia jak spawarka światłowodowa, reflektometr optyczny, mierniki mocy optycznej, czy inne narzędzia, które okazują się niezbędne do właściwego montażu sieci światłowodowej
Slittery
Sieci światłowodowe, to skomplikowane i precyzyjne przewody, które wymagają specjalistycznego sprzętu. Slittery, to urządzenia, które służą do pracy z powłoką światłowodu. Zostały specjalnie wyprofilowane, by wygodnie było umieścić je w dłoni.
Ze slitterów korzysta się przy wykańczaniu kabli światłowodowych. Slitter daje możliwość rozcięcia w prostym ruchu płaszcza PVC i rozdzielenia go na dwie osobne części. Jest skuteczny zarówno w rozwiązaniach polowych, jak i w instalacjach. Dzięki precyzji i łatwemu sposobowi użycia – zaoszczędzimy czas.
Slittery posiadają rowki, w których w zależności od średnicy umieszczamy kabel. Pamiętajmy o położeniu ostrza oraz obieranej przez nas długości nacięcia kabla. Aby naciąć przewód – wystarczy zamknąć slitter i przytrzymać go mocno ręką, a drugą pociągnąć za przewód. Po otwarciu slittera na kablu zobaczymy dwa pęknięcia, które rozdzielą go na dwie części.
Waga slittera to zaledwie 35 gramów. Posiada też niewielkie wymiary, bo zakedwue 50 na 40 na 20 minimetrów.
Strippery
Zadaniem stripperów jest ściągnięcie izolacji z kabli optycznych. Bardzo wygodnym modelem strippera jest stripper wzdłużny izolacji kabla Sl-01 10-25 mm. To narzędzie pozwala na ściągnięcie izolacji z przewodu optycznego możliwie minimalnym wysiłkiem człowieka. Wykorzystane są tu łączniki zaciskowe.
Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie pracy, ponieważ nie trzeba korzystać w tym przypadku z dodatkowych narzędzi – noży i rąk. Stripper Sl-01 zostanie przez nas szczególnie doceniony podczas usuwania kabli z rozgałęzieniach o średnim zasięgu.
Dodatkowym atutem jest możliwość wymiany nożyków, co wydłuży okres żywotności narzędzia. Strippery Sl-01 umożliwiają rozcinanie kabli zarówno typu luźnego jak i wstęgowego. Model posiada też regulację długości wystającej części łopatek, dlatego też możliwe jest wykorzystywanie go do kabli o różnych średnicach.
Miernik mocy optycznej
Jak do każdej instalacji, tak i do tej światłowodowej powstały specjalistyczne urządzenia służące do pomiaru parametrów. W przypadku pomiarów dokonywanych na światłowodach korzysta się z mierników mocy optycznej. Na rynku istnieje wiele modelów mierników, a kolejne modele różnią się od siebie precyzją pomiaru oraz stopniem zaawansowania.
Miernik mocy optycznej INT-TC-36F to urządzenie testowe, które charakteryzuje się zarówno atrakcyjną ceną, jak i szerokim zastosowaniem w instalacjach. Z mierników mocy optycznej INT-TC-36F korzystać można zarówno podczas konserwacji jak i montażu sieci światłowodowych.
Urządzenie posiada możliwość przeprowadzania pomiarów mocy optycznej w zakresie 800 – 1700 nm. Miernik mocy optycznej INT-TC-36F pracuje na sześciu skalibrowanych długościach fal, czyli 850, 1300, 1490, 1550, 1625 nm. INT-TC-36F stosuje się do pomiarów kabli zarówno jedno jak i wielomodowych. Do mierników mocy optycznej producenci dołączają standardowo: instrukcję obsługi, zestaw złącz FC/ SC/ ST, a także baterie AAA, które zasilą urządzenie, a także torbę.
Mierniki mocy optycznej pozwalają na pracę w różnych warunkach – zakres temperatur, w których miernik działać będzie prawidłowo mieści się pomiędzy -10 a 50 stopniami Celsjusza oraz wilgotności powietrza od 0 do 90 procent. Masa samego urządzenia waha się w zależności od modelu od 120 do 220 gramów. Specyfikacje techniczne są zależne od modelu.