Korzystne działanie probiotyków jest znane już od dawna. Często słyszymy zalecenia dietetyków i lekarzy aby spożywać regularnie jogurty oraz inne przetwory mleczne w celu dostarczenia do organizmu odpowiedniej ilości naturalnych kultur bakterii. Rzadko kiedy zastanawiamy się jaki wpływ na nasze ciało ma takie działanie. Co warto wiedzieć o probiotykach?

Czym są probiotyki?

Sama nazwa probiotyk ukrywa w sobie informację na temat tego jak ważny jest dla nas ten składnik – „pro bios” z greckiego oznacza „dla życia”. Probiotykiem można nazwać produkty zawierające żywe kultury bakteryjne lub drożdżowe, których działanie w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Spożywane kultury są odporne na działanie kwasu solnego oraz zachowują pełną aktywność w jelicie grubym. Do grupy drobnoustrojów probiotycznych można zaliczyć przede wszystkim bakterie z rodzaju Lactobacillus (acidophilus, casei, reuteri, plantarum) i Bifidobacterium (longum, bifidum, essensis) czy drożdże Saccharomyces boulardii.

Jak probiotyki wpływają na organizm?

Pozytywne działanie probiotyków na organizm jest znane już od starożytności. W tamtym czasie do celów leczniczych wykorzystywało się mleko, obecnie jednak chętnie stosujemy odmienne przetwory fermentowane oraz różnorodne suplementy.

probiotyki i ich rola

Probiotyki hamują procesy rozwoju patogenów, które mogłyby prowadzić do zatruć czy chorób. Kultury bakterii zawarte w probiotykach mają zdolność do przylegania do ścianek nabłonka jelita oraz obniżania pH.

Probiotyki nasilają również procesy wzmacniania odporności organizmu stymulując aktywność przeciwciał.

Przyczyniają się także do wytwarzania witamin z grupy B, witaminy K i kwasu foliowego. Po suplementy zawierające kultury bakterii powinny sięgnąć również osoby cierpiące na zaburzenia trawienia laktozy. Dzięki nim procesy trawienne są łatwiejsze i bardziej efektywne. Redukują one wzdęcia, bóle brzucha oraz inne niepożądane objawy.

Zaleca się spożywanie probiotyków również przy występowaniu biegunki. Co więcej, regularne spożywanie suplementów zawierających kultury bakterii obniża ryzyko wystąpienia raka jelita. Po probiotyki powinna sięgnąć również każda osoba skarżąca się na słabe włosy, paznokcie i suchą skórę.

Gdzie występują probiotyki?

Każdy z nas wie, że głównym źródłem probiotyków jest mleko oraz jego przetwory. Warto jednak pamiętać również o produktach fermentowanych np. kiszonej kapuście czy ogórkach. Regularne spożywanie produktów bogatych w kultury bakterii z pewnością pozytywnie przełoży się na nasze zdrowie.

Co ciekawe, bogata w probiotyki jest kuchnia azjatycka. Spożywa się w niej potrawy i produkty takie jak koreańska potrawa kimchi, japońska zupa miso, kombucha czyli napój z fermentowanej herbaty czy tempeh wytwarzany z fermentowanych ziaren soi.

Chcąc wzbogacić naszą dietę w łatwo dostępne źródła kultur bakterii, w sklepach możemy zakupić produkty, które są określane przez producentów jako wzbogacone w probiotyki. Zawierają one ich większą ilość w porównaniu z tradycyjnymi odmianami.

Są one zazwyczaj odróżniane przez zastosowanie w ich nazwie przedrostka „acti” co wskazuje na określona aktywność produktu. Pamiętajmy również, że dietę możemy uzupełnić w probiotyki stosując odpowiednią suplementację. Jest to doskonałe rozwiązanie gwarantujące uzyskanie satysfakcjonujących efektów w krótkim czasie.

Obecnie możemy zakupić różnego rodzaju suplementy składające się z właściwie dobranych i najwyższej jakości kultur bakterii. Jest to dobre rozwiązanie, które możemy zastosować zarówno do regularnej profilaktycznej suplementacji, jak i jednorazowo w momencie wystąpienia biegunek, zatruć lub innych niepożądanych objawów.

Przyjmowanie probiotyków w formie saszetek lub tabletek jest bezpieczne i nie wiąże się ze skutkami ubocznymi.