Tokarki są obrabiarkami służącymi do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych poprzez wykonywanie toczenia i wewnętrznych poprzez proces wytaczania. Najczęściej obrabianymi przedmiotami są wałki, stożki, kule oraz gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.

Jak działa tokarka?

Urządzenie wykonuje  podstawowymi ruchami jak ruch główny obrotowy przedmiotu obrabianego oraz prostoliniowy ruch posuwowy narzędzia. W zależności od rodzaju obrabianego przedmiotu a także rodzaju obróbki, tokarki możemy podzielić na kłowe, uchwytowe, tarczowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, automaty tokarskie, zataczarki oraz specjalne przeznaczone dla konkretnego zawodu na przykład tokarki zegarmistrzowskie.

Popularne tokarki – rodzaje

Używane tokarki na sprzedaż jakie najczęściej można spotkać w dostępnych ofertach to tokarki kłowe. Najczęściej dzieli się je ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów. Maksymalną wielkość obrabianego przedmiotu określa rozstaw kłów maszyny, rozstaw określa również największą średnicę toczenia nad łożem i największą średnicę toczenia nad suportem.

Przykładem tego typu tokarek są tokarki stołowe powszechnie stosowane są w przemyśle zegarmistrzowskim lub optycznym, gdzie wymagana jest w  wytwórczości przedmiotów precyzyjne i mikroskopijne cięcie. Mają one zazwyczaj małe rozmiary, a ich podstawę stanowią drewniane lub metalowe szafki. W innych gałęziach przemysłu wykorzystywane są tokarki uniwersalne. Na nich przeprowadza się obróbkę przedmiotów metalowych, żeliwnych lub stalowych. Cechą, którą charakteryzują się te tokarki to szeroki zakres zastosowania w obróbce zgrubnej, jak i precyzyjnej. Pozwalają na nacinanie gwintów metrycznych, modułowych lub calowych. Z myślą o dużych zakładach produkcyjnych oferowane są również używane tokarki na sprzedaż takie jak tokarki produkcyjne i tokarki ciężkie. Używane są przy seryjnych produkcjach, mają duży zakres zastosowań i dość duża szybkość pracy. Najczęściej służą do obrabiania olbrzymich przedmiotów, których masa wynosi nawet 7 ton. Są najczęściej wielozadaniowe.

Typy obróbki

Poza standardową obróbką można również wykonać toczenie zgrubne, poprzeczne i wzdłużne, frezowanie rowków wpustowych i płaszczyzn, nacinanie gwintów, wytaczanie, toczenie stożków, wiercenie otworów poprzecznych, szlifowanie wałków i otworów oraz kopiowe toczenie.

Karuzelowa tokarka
Są również używane tokarki na sprzedaż, które należą do grupy tokarek tarczowych. Najczęściej służą do obróbki przedmiotów o dużej średnicy i małej wysokości takich jak tarcze lub koła pasowe i zamachowe. Tokarki te dzielą się na poziome posiadające łoże wzdłużne, tokarki tarczowe z łożem poprzecznym, płytowe ciężkie i karuzelowe lub określane też jako pionowe. Tokarki karuzelowe przeznaczone są do obróbki ciężkich przedmiotów o dużej średnicy. Dzięki swej budowie łatwiej jest umieścić przedmiot w odpowiednim miejscu, całość jest bardziej stabilna, możliwa jest obróbka wieloma nożami i jest ona dokładniejsza. To tylko część rodzajów tokarek jakie są oferowane sprzedaży detalicznej i hurtowej.