Zakup samochodu to zawsze nie tylko wydatek, ale i dylematy. Nowe czy używane – to najczęstsze pytanie, jakie zadają sobie przyszli właściciele auta.

Wybór samochodu to decyzja na lata. Dlatego warto przeanalizować wszystkie wady i zalety pojazdów nowych jak i używanych. Często to wybór pomiędzy autem o słabszym wyposażeniu, ale wprost od dealera a samochodem używanym, ale mającym znacznie lepsze i bogatsze wyposażenie. Jaki samochód kupić będąc w takiej sytuacji?

Zalety auta wprost z salonu

Nowe auto to niewątpliwie sporo zalet. Przede wszystkim – pewność zakupu. Samochód pochodzi z pewnego źródła, jego jakość jest zagwarantowana rękojmią producenta lub wyspecjalizowanego sprzedawcy. W przypadku ewentualnych wad można w dość łatwy sposób dochodzić swoich roszczeń bez obaw o efekty. Osoby, które zwracają  szczególną uwagę na wyposażenie samochodu, cenią sobie w przypadku nowych ofert możliwość konfiguracji. Dealerzy kuszą klientów opcją użycia w pojeździe dokładnie takich technologii, jakie są niezbędne właścicielowi. Można więc wybierać w wariantach radioodtwarzacza, technologii zabezpieczających, elementów podwyższających komfort jazdy.

Zakup nowego samochodu to również ograniczenie ryzyka awarii. Samochody wprost z fabryki i mające za sobą tylko tzw. testowe kilometry to auta gotowe na najdłuższe podróże bez obaw o stan amortyzatorów, właściwości jezdnych, wytrzymałości silnika.

Wady zakupu nowego auta

Czy kupując nowy samochód można liczyć się z wadami? Oczywiście! Podstawowa to zawsze cena. Według szacunków analityków, zaledwie rok użytkowania nowego auta obniża jego wartość aż o 30 procent. Jeśli więc zakupiony samochód jest nowy, ale użytkowany rzadko, dość szybko znacznie straci na swojej cenie. Czy wykorzystując samochód na dystansie kilku tysięcy km rocznie warto inwestować w nowy pojazd? Badania wykazują, że to ekonomicznie niekorzystnie – wartość auta spada zbyt szybko.

Nowe samochody zazwyczaj nie są serwisowane w zwykłych zakładach mechanicznych, ale Autoryzowanych Stacjach Obsługi. Ich usługi są droższe – decydując się na auto z salonu trzeba się liczyć z wyższymi kosztami użytkowania pojazdu. Dotyczy to m.in. ubezpieczenia. Nowe auto to większe ryzyko kradzieży – pojazd jest na tyle atrakcyjny, że rośnie możliwość jego utraty. Trzeba liczyć się więc nie tylko z tym, że uwagę na nie zwrócą złodzieje, ale i kolejnymi wydatkami. To chociażby kwestia podwyższonego ubezpieczenia od utraty pojazdu.

Samochód używany – czy ma zalety

Walorów auta używanego jest sporo. To przede wszystkim atrakcyjna cena – podczas wyboru samochodu warto zwrócić uwagę na to, ile będzie ono kosztowało po roku użytkowania, a ile po kilku kolejnych. Według danych monitorującego rynek samochodowy Eurotaxu, w Polsce najbardziej stabilną ceną charakteryzują się samochody najbardziej popularne – Volkswageny, Toyoty, Seaty. Nawet kupując je jako używane, można być pewnym jednego – nie będą tracić na wartości tak szybko, jak marki, których na ulicach jest mniej.

Zakup używanego samochodu wiąże się też z łatwiejszym dostępem do części zamiennych. To ma niebagatelne znaczenie – wybierając auto mające za sobą kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów, trzeba liczyć się z przyszłym remontem. Dostęp do niedrogich zamienników jest wtedy na wagę złota. A o te łatwiej w przypadku samochodów używanych.

Decydując się na samochód używany warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Zakup starszego auta pozwala często na znacznie lepsze wyposażenie niż w nowym, ale pod tym względem ubogim.

Samochody używane a ich wady

Choć decyzja o aucie używanym ma sporo zalet, nie można zapomnieć również o kontrowersjach. Tych również nie brakuje. Podstawowa to ryzyko związane ze stanem technicznym samochodu. Nawet drobiazgowa kontrola zaprzyjaźnionego mechanika może nie wystarczyć do tego, by odnaleźć wszystkie skrzętnie ukryte wady samochodu.

Stan techniczny auta to zawsze kwestia, która budzi wątpliwości. Choć możliwości skontrolowania wielu aut są coraz większe – chociażby dzięki przekazywaniu danych dostępnych w ASO – dokładna ocena stanu danego pojazdu wymaga szczegółowej wiedzy oraz doświadczenia. Zakup auta używanego to nie tylko ryzyko kosztownych awarii, ale przede wszystkim – zapłaty za auto kradzione. Przed laty było to plagą na polskim rynku: kupujący masowo otrzymywali samochody, których status prawny powodował, że nie mogły zostać zarejestrowane. Przed decyzją o zakupie samochodu warto więc bezwzględnie sprawdzić dany model w rejestrach policyjnych – tak, by mieć całkowitą pewność o legalnej transakcji.

Decydując się na auto używane trzeba liczyć się z czasem. Poszukiwania modelu, który będzie spełniał szereg oczekiwań są zazwyczaj długie i żmudne. Mogą wiązać się również z dodatkowymi kosztami – np. podróżami po kraju, gdy teoretycznie ciekawy model będzie dostępny kilkaset kilometrów dalej. Decyzja o zakupie samochodu używanego oznacza też brak wpływu na jego konfigurację – w przypadku osób ceniących sobie kwestię wyposażenia ma to niebagatelne znaczenie.

Nowe czy używane

Wad i zalet każdego rozwiązania jest sporo. Samochód osobowy będzie droższy, ale pozbawiony ryzyka – prawnego i typowo mechanicznego. Auto używane zapewni oszczędności, które jednak mogą okazać się pozorne. Wystarczy poważniejsza awaria – co prędzej czy później jest dość prawdopodobne – a wydatki mogą wyrównać różnicę. W tym kontekście kluczowa okazuje się intensywność wykorzystania samochodu. Jeśli pojazd czekają dziesiątki tysięcy kilometrów – warto wybrać nowe i ograniczyć możliwość ryzyka. Jeśli jednak samochód ma być używany sporadycznie, pokonywać niewielkie odległości w mieście – lepszym rozwiązaniem będzie używany.

Jeśli chcesz kupić auto nowe lub używane, warto zajrzeć na stronę: http://panoramafirm.pl/sprzedaż_samochodów.