Ludzie walczący z chorobą alkoholowa często próbują wielu terapii czy sposobów, które w założeniu mogą pomóc im w zwalczeniu uzależnienia. Walka z alkoholizmem bywa tak długa i wyczerpująca, że niektórzy sięgają nawet po terapie alternatywne. Jednak do tej pory powstało kilka sposobów na powstrzymanie się od picia, których skuteczność została potwierdzona i które do tej pory stosowane są z powodzeniem jako terapie wspomagające. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa czyli popularny esperal.

Fakty i mity na temat Esperalu

Postęp z zakresie leczenia choroby alkoholowej jaki dokonał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat nie jest imponujący. Poza starymi, dobrze znanymi metodami terapeutycznymi które często są bardzo żmudne nie dokonano spektakularnego odkrycia, które znacznie podniosłoby średnia ilość wyleczeń. Zdaje się, że walka z chorobą alkoholową to wciąż walka przede wszystkim z samym sobą gdzie liczy się silna wola i odporna psychika. Jednak aby dać sobie niezbędny na walkę czas można skorzystać z pomocy substancji zwanej disulfiram. Zmienia ona metabolizm alkoholu, który powoduje wystąpienie wielu przykrych reakcji organizmu takich jak bóle głowy, duszność, bóle w klatce piersiowej czy nudności. Ich nasilenie zależy od osobistych predyspozycji i wielu innych czynników takich jak ilość spożytego alkoholu czy genetyka. Polecamy: Klinika esperal NGM Katowice i Wrocław.

Esperal na ogół jest dosyć bezpieczny. Tylko osoby ciężko chore, uczulone na disulfiram czy z niewydolnością wątroby nie mogą poddać się zabiegowi wszczepienia. Po wszczepieniu rzadko kiedy występują reakcje uboczne nie wynikające z przyjęcia dawki alkoholu. Jednak to na co należy zwrócić uwagę to bardziej aspekt terapeutyczny, który nie może zostać pominięty. Sprawdź również: esperal.katowice.pl

Terapia wspomagająca, która może pomóc

Chociaż sam esperal nie rozwiązuje problemu choroby alkoholowej to daje często niezbędny oddech podczas którego można podjąć wiele kroków terapeutycznych i tym samym łagodzić chęć sięgnięcia po kieliszek. Dlatego nie należy zapominać o tym, że wszywka alkoholowa daje okazję do podjęcia walki jednak nie zwalnia z konieczności jej podjęcia. Pojedyncza dawka leku wszczepionego przez chirurga może działać do około roku. Po tym czasie w zależności od postępów w leczeniu można rozważyć ponowne poddanie się zabiegowi wszczepienia esperalu.