Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków jest wyniszczające nie tylko dla psychiki człowieka, ale i dla jego organizmu. Terapia pozwalające powrócić do pełni zdrowia polega na połączeniu kilku etapów. Na każdy z nich składają się inne elementy, ale co ważne, na samym początku niezbędnym staje się detoks.

Kilka ważnych słów o detoksykacji

Detoksykacja jest etapem polegającym na całkowitym, nagłym odstawieniu środków uzależniających. Etap ten musi koniecznie odbywać się pod okiem specjalistów, ponieważ zatruty organizm, który dotąd przyzwyczaił się już do dostarczanych mu porcji alkoholu bądź narkotyków, przy dłuższej przerwie zaczyna się, mówiąc kolokwialnie buntować. Dochodzi do wystąpienia zespołu odstawienia. Przede wszystkim objawia się to drżeniem mięśni, lękami, nawet zaburzeniami świadomości, a także fizycznym odczuwaniem bólu. Pacjent jest świadom, że ukojenie przyniosłoby mu dostarczenie do organizmu kolejnej dawki substancji psychoaktywnej. Nie jest w stanie samodzielnie powstrzymać tego procesu, zniwelować objawu, a silna wola w tym wypadku to zbyt mało. Dlatego niezbędna jest opieka specjalistów.

Gdzie przeprowadza się detoks?

W zależności od stopnia uzależnienia, zatrucia organizmu oraz towarzyszących objawów, detoks alkoholowy w Centrum Warszawa przeprowadzony może być ambulatoryjnie bądź stacjonarnie. Ambulatoryjnie oznacza, iż pacjent przechodzi przez odtruwanie w domu. Lekarz do niego dojeżdża i wykonuje niezbędne czynności medyczne. Częściej jednak detoksykacja wymaga całodobowej opieki i kontroli nad pacjentem, który zmaga się z nieprzyjemnymi skutkami zespołu odstawienia.

Detoks ciało

Detoksykacja przebiega w dwojaki sposób. Z jednej strony polega na odtruciu organizmu, oczyszczeniu ze zbędnych substancji, które przez długi czas dostarczane były do organizmu i uzupełnieniu witaminami oraz elektrolitami, jak i mikroelementami. Druga kwestia to odtrucie psychiczne, czyli polękowe. To ostatnie polega na dobraniu odpowiedniej terapii lekami. Zarówno jeden, jak i drugi etap jest dość nieprzyjemny dla pacjenta i powoduje powstawanie dolegliwości, z którymi pacjent niekiedy nie może sobie poradzić. Jest to jednak niezbędna procedura, by w ogóle można było rozpocząć właściwą terapię, bazującą między innymi na psychoterapii.

Co daje nam detoksykacja organizmu?

Odtruwanie pozwala także szybciej stanąć na nogi, odzyskać kondycję, równowagę i dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W wielu ośrodkach przeprowadza się ten etap, stosując metody, jak najmniej uciążliwe dla pacjenta. Oferując mu pełne wsparcie, by mógł przejść bezpiecznie przez tę część leczenia i szybciej powrócić do pełni zdrowia. W przypadku długo trwających uzależnień, nie może się obejść bez detoksykacji, bowiem zatruty organizm zawsze będzie reagował zespołem odstawienia, który bez pomocy specjalistów zagraża zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Stąd zaleca się leczenie stacjonarne, w szpitalach bądź specjalistycznych ośrodkach, gdzie pacjent ma szansę możliwie szybko uzyskać niezbędną pomoc. Tylko w niektórych wypadkach możliwy jest dojazd do domu pacjenta i wykonywanie w jego własnym środowisku detoksykacji.