Gdy zostały wykonane wszystkie prace budowlane i mamy już gotowy dom w stanie surowym, czas na roboty wykończeniowe. Będą one wykonywane zarówno wewnątrz, jaki na zewnątrz budynku. Istotna jest organizacja pracy, gdyż w zależności od pory roku, niektóre czynności są priorytetowe.

Kolejność, w jakiej będą wykonywane prace wykończeniowe, jest ważna nie tylko przez wzgląd na aurę, ale też na techniki budowlane. Zanim położy się tynki i terakotę należy wykonać wszelkiego rodzaju instalacje.

Przewody elektryczne najlepiej układać w osłonowych rurkach, aby przy ewentualnej konieczności wymiany instalacji telefonicznej, alarmowej czy antenowej nie trzeba było kuć ścian. Instalacja wodno-kanalizacyjna musi być wcześniej zatwierdzona w projekcie domu i według niej wykonana. Dlatego pracownik budowlany musi mieć jasno zaznaczone usytuowanie urządzeń zarówno w kuchni jak i w łazience.

Po zakończeniu montowania instalacji, następuje układanie tynku na suficie, następnie na ścianach. Zanim wykona się tynkowanie ościeży, powinno się wstawić okna i wewnętrzne parapety, aby w razie obicia ściany uniknąć dodatkowej pracy. Następnie można rozpocząć układnie glazury i terakoty w kuchni, łazience i spiżarni.

Posadzkę można kłaść po około sześciu tygodniach od wykonania wylewki. Gdy podłoga jest już gotowa, można wziąć się za malowanie wnętrza domu, oczywiście po uprzednim zabezpieczeniu posadzki folią i tekturą. Aby doprowadzić do końca wykończenia wnętrz, trzeba zainstalować armaturę i inne urządzenia techniczne, takie jak kuchenka, piecyk czy wentylator.

Podczas wykańczania wnętrza domu, można również prowadzić prace na zewnątrz. Jeszcze przed osadzeniem okien trzeba ocieplić ściany oraz zamontować parapety zewnętrzne i rynny. Ekipa musi kłaść elewację w sposób ciągły, aby nie powstały zacieki i przebarwiania. Na zewnątrz pozostaje jeszcze malowanie domu, postawienie ogrodzenia i zrobienie chodników.

Ile kosztuje remont domu?

Remont domu powinno się planować znacznie wcześniej przed podjęciem prac. Nie tylko aby zaplanować urlop, ale również przez wzgląd na wysokie koszty, na które trzeba się przygotować. Zanim rozpocznie się remontowanie domu, trzeba uzyskać na niego zgodę. Nie jest o nią trudno, najczęściej wystarczy zgłoszenie tego w urzędzie, by po kilku tygodniach mieć pozytywną odpowiedź. Jeśli wymienia się ogrodzenie albo ogrzewanie jednym z załączników musi być jego, niekoniecznie fachowy, rysunek.

Na czas remontu najlepiej się wyprowadzić – sugeruje firma Tafla, która specjalizuje się w kompleksowych praca związanych zarówno z remontami jak i budową.

Jednak jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba ustalić kolejność prac remontowych i odpowiednio podzielić je na etapy. W ten sposób można również rozłożyć wydatki, co pozwoli uniknąć zadłużeń. Jeśli remont planuje się na co najmniej rok wcześniej, to łatwiej na ten cel zebrać odpowiednią sumę. Będzie ona zależeć od ilości materiałów budowlanych oraz wyceny prac remontowych, oferowanych przez firmę. Wyliczoną kwotę należy powiększyć o około 20 % na nieprzewidziane wydatki. Jeśli oszacowane koszty przekraczają zebrane oszczędności, można starać się o kredyt.

Przed podjęciem robót wskazane jest, aby sporządzić wykaz prac remontowych, dzięki temu łatwiej będzie wykonać kosztorys. Jeśli dysponuje się czasem oraz posiada się odpowiednie narzędzia, część prac można przeprowadzić we własnym zakresie. Aby wykonać drobne prace remontowe i odnowić wnętrza nie trzeba zatrudniać fachowców. Dzięki wspólnej pracy najbliższych można nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również zyskać satysfakcję.

prace remontowe

Wymianę okien lub drzwi oraz prace wysokościowe musi już wykonać firma oferującą usługi remontowe. Metody poszukiwania są takie same jak w przypadku ekipy budowlanej. Firmy często proponują cenniki prac remontowych, co warto wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy. Musi ona zawierać zakres prac i obowiązków firmy oraz ich termin realizacji.

Remont mieszkania najtańszym kosztem

Co kilka lat każde mieszkanie wymaga gruntownego remontu. Należy się do niego odpowiednio przygotować. Najpierw trzeba ustalić które z pomieszczeń nadają się do odnowienia i jakie roboty będą wykonywane. Następnie wyznaczyć kolejność prac remontowych i sporządzić ich kosztorys budowlany. Trzeba też zrobić wykaz potrzebnych materiałów oraz narzędzi i zakupić wszystko za jednym razem, by uniknąć ciągłego jeżdżenia do sklepu.

Jeśli planuje się wyburzenie którejś ścianki działowej, powiększenie otworu okiennego lub zabudowanie balkonu, należy to zgłosić właścicielowi nieruchomości. Dopiero po otrzymaniu zezwolenia na przeprowadzenie remontu, można przystąpić do pracy.

Na czas remontu najlepiej wynieść jak najwięcej rzeczy z pokoi. To co pozostanie, na przykład szafy i łóżko, należy ustawić jak najdalej od ścian, aby robotnicy mieli swobodny dostęp do każdej części pomieszczenia. Trzeba zaopatrzyć się w folię ochronną i taśmę, aby przykryć pozostawione meble, w ten sposób ochroni się je przed farbą, klejem czy kurzem. Dywan lub wykładzinę należy zwinąć, jeśli pod spodem jest nowy parkiet trzeba go zabezpieczyć tekturami i gazetą.

Cenniki prac remontowych są bardzo zróżnicowane.

Ustala je firma remontowa, biorąc pod uwagę wartość materiałów budowlanych. Koszt odnowienia pokoju zależy od jego wielkości. Za malowanie, jeśli farbę kupuje zleceniodawca, będzie trzeba zapłacić od 6 złotych za metr kwadratowy. Natomiast jeśli malarz przynosi własny materiał, będzie to kosztować około 15 złotych. Za tapetowanie robotnicy biorą 16 zł od metra, a za zrywanie starych tapet jest osobna opłata w wysokości 6 złotych, licząc także za metr kwadratowy.

Jeśli będą wymieniane drzwi lub okna, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami jakie ponosi się za ich montaż. W przypadku drzwi wewnętrznych to około 230 złotych dla wykonawcy, natomiast za montaż drzwi wejściowych trzeba zapłacić ponad 400 złotych. Wstawianie okien to koszt około 90 złotych za metr bieżący. Jak widać koszty remontu mieszkania są spore, dlatego warto drobne prace przeprowadzić we własnym zakresie.