Obóz Auschwitz stał się znanym na całym świecie symbolem ludobójstwa i terroru, jaki miał miejsce podczas II Wojny Światowej. Obecnie teren ten jest miejscem regularnie odwiedzanym przez tysiące zwiedzających, którzy w ten sposób pragną oddać hołd zamordowanym osobom. Jak wyglądają wycieczki? Jaka jest historia tego miejsca?

Zespół nazistowskich obozów koncentracyjnych na terenie Oświęcimia i pobliskich terenów został utworzony w latach 1940-1945. Po zakończeniu wojny w 1947 roku część została zamieniona w muzeum, który stał się od tamtej pory świadectwem dokumentującym zbrodnie niemieckie w okupowanej wówczas Polsce.

Obóz Auschwitz od 1979r figuruje na światowej liście UNESCO. W skład kompleksu Auschwitz wchodzi Auschwitz I, czyli macierzysty obóz na terenie Oświęcimia oraz Auschwitz II – Birkenau znajdujące się w Brzezince, które stało się miejscem masowej eksterminacji.  W miarę rozbudowy na terenie Monowic powstał także obóz Auschwitz III Monowitz. Wszystkie obozy oraz podobozy były całkowicie odizolowane od świata zewnętrznego poprzez otoczenie grubym drutem kolczastym oraz regularne patrole. Teren był ściśle kontrolowany przez esesmanów, a patrole sięgały również poza obóz. Ludność mieszkającą w pobliżu budujących się obozów wysiedlono.

Do obozów trafiło co najmniej 1,3 min osób w tym 1,1 mln Żydów do 150 tysięcy Polaków, 23 tysiące Romów i ponad 30 tysięcy obywateli innych narodowości. Liczba zabitych sięgnęła prawie 1,1 mln osób.  Określenie liczby zamordowanych wciąż sprawia wiele trudności, niektóre źródła podają nawet 5 mln osób – zobacz więcej na https://auschwitzsaltminetours.co.uk.

auschwitz birkenau

Obecnie teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest często odwiedzanym miejscem, dzięki któremu zwiedzający mogą lepiej poznać historię Polski. Wstęp na teren jest bezpłatny. W przypadku zaangażowania przewodnika i wypożyczenia słuchawek należy wnieść opłatę. W związku z dużą ilością zwiedzających przed przybyciem konieczne jest zarezerwowanie biletu. Grupy przyjeżdżające zwiedzać Muzeum muszą obowiązkowo robić to z przewodnikiem.

W przypadku indywidualnych odwiedzających istnieje możliwość dołączenia do zorganizowanej grupy. Należy pamiętać, żeby przybyć do Muzeum znacznie wcześniej. Przed wejściem bowiem wymagana jest kontrola bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość wyboru różnego trybu zwiedzania, dostosowanego do potrzeb i zainteresowań danej grupy. Zwiedzanie ogólne trwa ok. 3,5h. Rozległy teren obozu wymaga sporo czasu na zapoznanie się z samymi podstawowymi elementami. Jeśli chcemy głębiej poznać historię tego miejsca można skorzystać ze zwiedzania studyjnego które trwa 6h. Istnieje także opcja dwudniowa, podczas której każdego dnia na zwiedzanie przeznaczone są 4h.

Należy wziąć pod uwagę, że czas ten może ulec zmianę. Ze względu na wielu zwiedzających niekiedy należy odczekać więcej czasu by móc zwiedzić poszczególny element Muzeum. Zwiedzającym udostępnione zostały tereny obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau. Miejsca te są od siebie oddalone odległością około 3,5 km, jednak można skorzystać z bezpłatnego autobusu, który  wahadłowo między nimi kursuje. Podczas zwiedzania można w celach prywatnych wykonywać zdjęcia oraz nagrywać filmy.

Bardzo ważnym aspektem podczas zwiedzania jest zachowanie szacunku do tego miejsca oraz przyjęcie stosownej postawy. Odwiedzających obowiązuje dopasowany do charakteru miejsca strój. W przypadku gdy zwiedzamy muzeum wraz z przewodnikiem, należy bezwzględnie stosować się do jego poleceń i nie oddalać się od grupy. Ze względu na zachowaną autentyczność obiektu konieczne jest ostrożne poruszanie się, a w sytuacji gdy wśród zwiedzających znajduje się osoba niepełnosprawna, jest możliwość bezpłatnego wypożyczenia wózka.