Testy i badania psychologiczne mają szerokie zastosowanie. Bywa, że zaniepokojeni stanem swojego zdrowia decydujemy się na nie dobrowolnie. Istnieją jednak sytuacje (na przykład starania o konkretną pracę ) w których są one konieczne. Niezależnie od motywu, ich rola w rozpoznawaniu rozmaitych problemów natury psychicznej jest znacznie większa, niż można to  sobie wyobrazić.

Co można zdiagnozować dzięki badaniom psychologicznym?

Dzięki stosowanym przez terapeutów rozmaitym skalom, kwestionariuszom i testom rozpoznać można choćby zaburzenia osobowości i zaburzenia nerwicowe. Zdiagnozowane mogą być również zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzenia koncentracji uwagi czy zaburzenia afektywne, otępienne i odżywiania.

Tak naprawdę w zasadzie dla każdego problemu natury psychicznej znaleźć można odpowiadające mu testy i badania. Co więcej, niektóre z nich potrafią również określić czynniki, które nie są powiązane ze stricte zaburzeniami. Dotyczą raczej ludzkiej osobowości i charakteru. Należą do nich kolejno: poziom inteligencji, stopień gotowości szkolnej dziecka, możliwość pracy w specyficznych lub trudnych warunkach, stopień odporności psychicznej czy droga zawodowa, która dla konkretnego człowieka byłaby najkorzystniejsza.

Jak przygotować się do badań psychologicznych?

W sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie jakiekolwiek zaburzenia najlepiej udać się do specjalisty. Rozwiązywanie popularnych w Internecie psychotestów niewiele nam da. Może nawet wprowadzić niepotrzebny niepokój lub odwrotnie – spowodować, że zignorujemy sprawę.

Kiedy już umówimy się na wizytę, pamiętajmy, że wyniki badania w dużej mierze zależeć będą od naszego przygotowania do niego. Osoba badana nie powinna być zatem przemęczona czy niewyspana. Przed spotkaniem bezwzględnie zabronione jest również spożywanie alkoholu czy zażywanie leków, które obraz testu mogłyby sfałszować. Psycholog przystępując do badania musi wiedzieć również, jak wygląda nasza sytuacja, codzienne życie i główne problemy z którymi się zmagamy. Dopiero na takiej podstawie jest w stanie dobrać odpowiedni zestaw badań, którym powinniśmy zostać poddani.

badania psychologiczne

Badanie psychologiczne zwykle trwa od 90 do 120 minut. W zależności od ośrodka na który się zdecydujemy i wiedzy terapeuty z którym przyjdzie nam pracować, wyniki będą mniej lub bardziej precyzyjne. Jeśli zatem chcemy, aby diagnoza była słuszna, a leczenie odpowiednio dobrane – zwróćmy szczególną uwagę na fachowość osoby z którą przyjdzie nam współpracować.

Badania psychologiczne, jakie wykonasz u psychoterapeuty

Każdy profesjonalny gabinet psychiatryczno – psychoterapeutyczny musi prowadzić osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Pamiętajmy o tym. Niektórzy specjaliści swoją pracę poddają też regularnej kontroli, jak choćby Honorata Kubiak z Oleśnicy, która wykonuje zawód psychologa i psychoterapeuty. Systematyczne superwizje u superwizorów Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego sprawiają, że w tym co robi jest autentyczna i efektowna. Właśnie u takich terapeutów najlepiej szukać pomocy.

Badania psychologiczne w APROPOS w Oleśnicy mają na celu ustalenie rodzaju zaburzeń z jakimi zmaga się pacjent zarówno w strefie poznawczej, emocjonalnej, jak i społecznej. Dobierane są one po odpowiednim wywiadzie psychologicznym i dzielą się na badania neuropsychologiczne, badania osobowości, badania inteligencji czy badania psychologiczne na potrzeby orzecznictwa. A dotyczą zazwyczaj ustalenia profilu osobowości, sprawdzenia stanu emocjonalnego pacjenta i jego umiejętności społecznych, sprawdzenia funkcji poznawczych i oceny uszkodzenia OUN.

Kiedy więc zmagamy się z problemami natury emocjonalnej lub psychicznej, a bliscy zwracają nam uwagę na niepokojące ich symptomy, szukajmy pomocy. Zignorowane przez nas zaburzenia mogą przecież przybierać na sile, odbierając nam radość dnia codziennego.