Dzięki stawom możemy się poruszać. Są one bowiem miejscem w którym stykają i poruszają się względem siebie nasze kości. Uzależniony od nich jest nawet najmniejszy ruch palca. Największym stawem w naszym ciele jest staw kolanowy w którym spotykają się kość udowa i kość piszczelowa. Niestety, stawy ulegać mogą uszkodzeniom. Takie sytuacje, szczególnie jeśli dotyczą kolana, wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty.

Staw kolanowy – jaką odgrywa rolę?

Staw kolanowy jest stawem zawiasowo – obrotowym, który łączy trzy kości. A konkretnie kości udowej, piszczelowej oraz rzepki. Przy próbie wyobrażenia sobie, jak dużą odgrywa on rolę, należy wziąć pod uwagę fakt, że w sposób znaczący oddziałuje na niego również siła mięśni. A już na pewno siła mięśnia czworogłowego. Z tego powodu kolano oprócz tego, że musi być ruchome, musi również mieć sporą odporność na nacisk. W stawie kolanowym zachodzą bowiem ruchy zginania, prostowania i obrotowe.

Ze względu na powyższe staw kolanowy jest zaraz po stawie skokowym, drugim najbardziej obciążonym stawem każdego z nas. Co więcej, jest również bardzo podatny na wszelkie urazy. Jeśli więc dokucza nam kolano, odczuwamy ból lub napięcie – sprawa może okazać się wcale nie taka błaha. Metodą, która pozwala określić charakter problemu jest artroskopia.

Kiedy wykonać artroskopię kolana?

Z całą pewnością artroskopię kolana wykonać należy w przypadku podejrzenia urazów kolana, zmian zwyrodnieniowych, jego niestabilności czy nowotworów. Również ból niewyjaśnionego pochodzenia jest wskazaniem do operacji.

Poza diagnostyką powyższych, artroskopię wykonuje się także w celu usunięcia łąkotki, która została uszkodzona. Stosuje się ją również w celu przeszczepu chrząstki stawowej, wyczyszczenia uszkodzonej powierzchni chrząstki czy usunięcia błony maziowej.

Warto wiedzieć, że artroskopia może być zrefundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Taki refundowany zabieg wykonuje na przykład wrocławska klinika Na Grobli. W swojej ofercie ma również możliwość przeprowadzenia operacji prywatnie.

biegaczka

Przygotowanie do operacji

Przygotowanie do operacji obejmuje wykonanie odpowiednich badań. Najczęściej przed artroskopią lekarz prowadzący zleca badania obrazowe, czyli USG, RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Konieczność wykonania badania krwi, zdjęcia klatki piersiowej czy EKG zależne jest z kolei od rodzaju znieczulenia, które zostanie podane w czasie operacji. Przy niektórych jego typach trzeba być też na czczo. Co najmniej 6 godzin.

Artroskopia kolana – jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?

Artroskopia kolana jest operacją wykonywaną przy znieczuleniu. W jej trakcie do stawu poprzez niewielkie nacięcie wprowadzany jest artroskop, czyli urządzenie przypominające cienką rurkę. Kolejnym krokiem jest podanie roztworu soli fizjologicznej, a następnie obejrzenie stawu za pomocą kamery, która zostaje do niego wprowadzona. Dzięki artroskopii lekarz może zobaczyć i ocenić stan między innymi chrząstki stawowej, więzadła, błony maziowej i łąkotki.

Pierwsza część zabiegu nazywana jest artroskopią diagnostyczną, a druga artroskopią operacyjną. Generalnie operacja polega jednak na tym, że do stawu wprowadza się miniaturowe narzędzia chirurgiczne, które są w stanie wykonać potrzebną interwencję.

Po wykonanej operacji wymaga się, aby pacjent bezwzględnie przestrzegał wszystkich zaleceń swojego lekarza. Głownie są to oczywiście zalecenia możliwie jak największego odciążenia operowanego stawu. Należy więc dużo odpoczywać lub siedzieć z uniesioną nogą. W miarę powrotu do zdrowia można rzecz jasna zwiększać częstotliwość wstawania i chodzenia, jednak z początku najlepiej robić to o kulach.

Rekonwalescencja po artroskopii  – szczegółowe zalecenia

Wśród szczegółowych zaleceń lekarz może wymienić okładanie kolana lodem, regularne zmiany opatrunków oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych. Możemy też usłyszeć, że przez jakiś czas operowanego miejsca nie będziemy mogli moczyć, a to znaczy że zrezygnować będziemy musieli z kąpieli w wannie.

W niektórych wielu po artroskopii kolana wskazana jest również rehabilitacja. Najlepiej rozpocząć ją jeszcze będąc w szpitalu i kontynuować pod okiem specjalisty po wyjściu do domu. Rodzaj ćwiczeń dobierany jest oczywiście indywidualnie i zależy od tego, jak rozległy był uraz, w jakim wieku jest pacjent i jaki jest stan jego zdrowia.