Sztuczne ognie mogą sprawić, że każda uroczystość stanie się niezapomnianym przeżyciem dla nas i naszych gości. Amatorskie pokazy fajerwerków cieszą się coraz większą popularnością. Aby widowisko było zjawiskowe, legalne i bezpieczne, trzeba wybrać dobre produkty i pamiętać o kilku zasadach.

 

Sztuczne ognie, które wykorzystamy w pokazie, muszą przede wszystkim pochodzić z legalnego źródła, posiadać etykietę z informacją o ładunku wybuchowym, jaki zawierają, oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Elementy te są niezwykle istotne przy ubieganiu się o pozwolenie na zorganizowanie pokazu. Zgodnie z polskim prawem na puszczanie fajerwerków, poza sylwestrem, Nowym Rokiem i pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych, należy uzyskać specjalne pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wniosek o takie zezwolenie należy złożyć do Prezydenta Miasta lub władz gminy, a wykorzystany materiał musi spełniać wymogi określone ustawą z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Dlatego też kupując petardy, warto wybierać sklepy z fajerwerkami (np. Tropic) spełniające wymogi prawne i posiadające konieczne zezwolenia na handel materiałami pirotechnicznymi. Profesjonalny sprzedawca doradzi, jakie fajerwerki będą najbardziej odpowiednie do planowanego wydarzenia, wskaże produkty bezpieczne i odpowiadające scenariuszowi widowiska.

Fajerwerki, które można wykorzystać

 

Wybierając petardy, trzeba pamiętać, że do użytku amatorskiego dopuszczone są fajerwerki 1., 2. i 3. klasy. Fajerwerki klasy 4. mogą być stosowane w pokazach profesjonalnych, wyłącznie przez osoby które przeszły specjalne szkolenie w tym kierunku. Przepis ten z pewnością nie wpłynie jednak negatywnie na zamierzony efekt, gdyż oferta amatorskich sztucznych ogni jest bardzo szeroka. Obejmuje zarówno klasyczne rakiety, jak i baterie, rzymskie ognie czy fontanny dostępne w różnych wersjach kolorystycznych,

Gdzie zorganizować pokaz?

 

Ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo zaplanowanego pokazu jest miejsce, w którym zostanie on zorganizowany. Przede wszystkim należy pamiętać, że sztucznych ogni można używać tylko na wolnym powietrzu, stosując się ściśle do instrukcji obsługi. Nie wolno odpalać petard w pobliżu stacji paliw, zbiorników z płynami czy gazami łatwopalnymi oraz samochodów. Zabronione jest także zakłócanie spokoju oraz narażanie bezpieczeństwa osób niebiorących udziału w pokazie. Nieodpowiednie korzystanie ze sztucznych ogni obłożone jest przez Kodeks wykroczeń karami grzywny, aresztu bądź pozbawienia wolności. Najlepszym miejscem na zorganizowanie pokazu fajerwerków będzie zatem teren oddalony od zabudowań i lasów w których żyją zwierzęta.